Oktenidin fenoksietanol solüsyonunun intraperitoneal adezyonlar üzerine etkisi
The effect of octenidin-phenoxyethanol solution of intraperitoneal adhesions
  1. Tez No: 164667
  2. Yazar: NİHAT GÜZELSAĞALTICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADULLAH GİRGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Adezyonlann klinik ve ekonomik sorun olmaları, bunlara çözüm bulma çalışmalarını n devamına neden olmaktadır. Adezyonlann sorun olmalarının önüne geçmek için oluşumlarının engellenmesi yada yapılarının sorun yaratamayacak şekilde değiştirilmesi gereklidir, Adezyonlann oluşum basamaklarını durdurmak veya yavaşlatmak amacıyla çok sayıda ajan denenmiştir. Ancak bu ajanların hiçbirisi rutin klinik kullanıma girmemiştir. Oktenîdin ve lenoksietanolden oluşan antiseptik solüsyonun yara iyileşme süreci üzerine makroskobik ve mikroskobik olarak Fark edilebilir bir engelleme yapmadığı ve yara iyileşme sürecine pozitif katkı sağladığı bildirilmektedir"(18,19,20). Bunun yanında etki spektruınu içerisinde intraperitoncal enfeksiyona yol açan ajanların da varlığı bildirilmektedir;(21) Diğer antiseptik maddelerle kıyaslandığında; povidon iyot ile eşdeğerli indirgeme faktörlerine sahip olduğu ve klorheksidinden daha etkili olduğu bildirilmektedir(21,23)'. Bu etkilerinden dolayı octenidin- fenoksietanol solüsyonunun peritoniti! ortamda intraperitoncal kullanımının adezyonlar üzerine etkilerini incelemek istedik. Ödemdin Dihidroklorür ve 2-Fenoksietanolden oluşan bir antiseptik olan solüsyonun adczyon oluşumu üzerine olan etkilerini incelemek için 36 adet spraqııe- Dawley cinsi ratlar üzerinde planlanan deneysel çalışmada denekler üç gruba bölünerek çalışıldı; Grup I ıNormal raflarda %0,9 izoîonik Naci solüsyonu ile yapılan batın irrigasyomınuıı adezyon üzerine etkileri incelendi. Grup II; Peritonitli ratlarda %0.9 izotonik NaCl solüsyonu ile yapılan batın irrigasyonunun ade/.yon oluşumu üzerine etkileri, incelendi. Grup III: peritoniti! ratlarda 1:1 ve 1:10 oranında % 0.9 izotonok NaCl solüsyonu ile diiüe edilmiş oktenidin-fenoksietanol solüsyonunun batın irrigasyonunda kullanılmasına dezyon oluşumu üzerine etkileri incelendi. 26Grup l ve Grup il ratlarda belirgin adezyon oluşumu gözlenirken grup III'te oktenidin-fenoksietanol solüsyonunun 1: l oranında dilusyonla yapılan batın irrigasyonunun ratlarda ölüme neden olduğu saptandı. Daha sonra oktenidin- fenoksietanoi solüsyonunun l :ÎO oranında dilüsyonu ile hazırlanan solüsyonunun kullanıldığı rafların hiçbirinde adezyon oluşumu saptanmadı. Bu verinin başka çalışmalarla desteklenmesi durumunda oktenidin-fenoksietanol solüsyonunun adezyon önleyici etkisi klinik kullanıma girebilir diye düşünüyoruz. Sonuç olarak bu çalışmada adezyon oluşumu üzerine oktenidin-fenoksietanol solüsyonunun negatif bir etkisinin olmadığı, sekonder peritoniti! batında 1:10 oranında %0.9 izotonik NaCİ solüsyonu ile hazırlanan solüsyon ile yapılacak batın yıkamasıyla adezyon oluşumunun azaltılabileceği saptandı. Ancak l: l oranında %0.9 izotonîk NaCI solüsyonu ile hazırlanan oktenidin-fenoksietanol solüsyonunun batın îırigasyonu için uygun olmadığı gözlendi. Bununla beraber 1:1 dilusyonla hazırlanan octenidin-fcnoksietanolün kullanıldığı ratlarm ölüm sebeplerinin ortaya konması ve 1:10 dilüsyonun. kullanıldığı ratlarda adezyon azaltıcı etki sonuçlanma karşılaştırılması için daha başka çalışmalara ihtiyaç vardır, 27
Özet (Çeviri)
SüMMARY Generally it is known Ihat adhesions cause ciinicai and economicai probloms. Due to this fact researchs on fınding solutions to prcvcnt adhesions proceeds, Also it is necessary to prevent their forming ör changing thier structures for not creating problems. Several agents has been tried for the aim of stopping ör siovving tbe forming steps on adhesions. But none of the.se agents has been used in routine ciinicai treatments. İt has been reported that antiseptic solution. formed from octenidine-Phenoxyethanol doesn't make any remarkable prevention to injury healing procees, macroscopically ör microscopically and ît also provides to make a contribution to this procees1 '“.”“.''.'. İn addition it ”ıs reported that the re are agents yield to intraperitoneal infcctîons in its effecting speetrum'“'.', Also il has been reported that this solution has ecjuivulent redııcıîon faclors wi£h povidone iodinc and iî is more cfficient than chlorhcxidine when it is compared with other antiseptic solutions''' \ Thus in the study we wantsd to investigate the effects of intraperitoneal using of octenidine-phenoxyethanol solution in the coııdiîion with peritonitis on adhesions. İt was studied esperimentally on 36 Spr,ıque-Dawley rats, divlded in to three groups for investigating the effects of antiseptic solution, forming from octenidine and phenoxyetnanol on adhesion formation. Group 1: İn normal rats; the effect of intraabdominal irrigation by %0.9 isolonic NaCl solution on adhesion formation were investigated. Group 2: İn the rats with peritoniîis; the effect of intraabdominal irrigation done by % 0.9 isotonic NaCİ solution on adhesion formation were investigated Group3: in the rats with peritonitis; the effect of intaabdominal irrigation done by octenidine- phenoxyethanoi dilued with %0.9 isotonic NaCl solution as 1:1 and 5:10 rations on adhesion formation were investigated. İn the rats which belong to group î and group II slgnîfıcant adhesion formation was observed. în the rats group III ît vras obtained that intraabdominal irrigation done by octenidtne-phenoxyethanol solution dilued as 1:1 has caused to death in rats. Then 1:10 dilution of octenidine-phenoxyethanol solution vvas prcpared. Any adhesion formation wasn”t obtained in rats orı which this solution can be used, We thînk that octenidine-phenoxyethanol solution can be used clinically 28because of its adhesion preventing effects when this obteinings are supported with another studies. As a result in the study it was obteined that octenidine-phenoxtethanol solution had not any negative effect on adhesion formation. Even the intrabdominal irrigation done by 1:10 ratio octenidine - phenoxyefhanoi with secondary peritonitis in abdomen, decreased adhesion formation. But it was observed that octenidine- phenoxyethanol solution dilued 1 : 1 wasn't proper for intraabdominal irrigation. İn addition further studies will be required for to identify the death reasen of rats which octenidine-phenoxyethanol dilued 1:1 used on and comparing the adhesion decreasing effect results of 1 : 10 dilution. 29