İlişkisel veri modeline zaman boyutunun eklenmesi, sorgu dilinin tasarım ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 16468
  2. Yazar: ALİ SELİM UTKU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ÜNAL YARIMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İÜ ÖZET İLİŞKİSEL VERİ MODELİNE ZAMAN BOYUTUNUN EKLENMESİ, SORGU DİLİNİN TASARIM VE GERÇEKLEŞTİRİMİ Ali Selim UTKU Günümüz veri tabanı yönetim dizgelerinde en yeni veriler tutulur. Veriler ve bağıntılar günlendikçe eskileri yok olur. Oysa bazı uygulamalarda hem eski hem de güncel verilere gereksinim vardır. Bu çalışmada, ilişkisel veri modeline zaman üçüncü bir boyut olarak eklenmiş ve zamanla değişen verilerin ele alınması için yeni bir veri modeli tanımlanmıştır. Bu model kullanılarak, zamanla değişen veriler üzerinde sorgulama yapacak TDSQL (Time Dimensional SQL) sorgu dilinin tanım ve gerçekleştirimi yapılmıştır. Sonuçta, ilişkisel veri modelinin tanım ve kapsamı genişletilerek zaman boyutlu veri modeli geliştirilmiş ve UNIX 5.2 işletim dizgesi üzerinde ORACLE ticari veri tabanı paketini kullanan bir arabirim gerçekleştirilmiştir. Anahtar sözcükler : Zamansal veri modeli, İlişkisel veri modeli, Zaman boyutlu sorgu dili, SQL sorgu dili
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY ADDING TIME DIMENSION TO RELATIONAL DATA MODEL, DESIGN AND IMPLEMENTATION OF QUERY LANGUAGE Ali Selim UTKU Conventional database management systems carry the most new data. As new values become available through updates, existing data values are discarded from database. Some applications, however, need both current and past data. In this study, time is added as a third dimension to relational data model and a new model is introduced to handle time varying attributes. In addition, a query language which supports queriying on temporal values is defined and implemented. As the result, extending the definition and the content of the relational data model, time dimensional data model is devoloped and an interface is implemented which uses ORACLE commercial database packet on UNIX 5.2 operating system. Keywords : Temporal data model, Relational data model, Time Dimensional query language, SQL query language