Forsus nitinol flat spring apareyinin sınıf II malokluzyon tedavisinde dento-fasiyal yapıya etkilerinin incelenmesi
Effects of forsus nitinol flat spring appliance on the dento-facial structures in treatment of class II malocclusion
  1. Tez No: 164710
  2. Yazar: NURSEL ARICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METE ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
IV ÖZET FORSUS NITINOL FLAT SPRING APAREYİNİN SINIF II MALOKLUZYON TEDAVİSİNDE DENTO-FASİYAL YAPIYA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Nursel ARICI, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ocak 2005 Bu çalışmanın amacı sabit bir fonksiyonel aparey (Forsus Nitinol Flat Spring, 3M Unitek) uygulanmasıyla oluşan dento-fasiyal değişikliklerin sınıf II malokluzyonun düzeltilmesindeki katkısını araştırmak ve elde edilen sonuçlan tedavi görmeyen sınıf II hastalarla karşılaştırmaktır. Angle Sınıf II Bölüm 1 malokluzyona ve 4 mm' den daha fazla overjet'e sahip olan 50 hasta (28 kız, 22 erkek) bu klinik çalışma için seçildi. Bütün hastalar ortalama 12.9 yıl yaşa sahip ve pubertal büyüme atılım devresi içerisindeydiler. Yirmi beş hasta (14 kız, 11 erkek) ortalama 6.4 ay süreyle sabit ortodontik apareylerle birlikte uygulanan Forsus Nitinol Flat Spring apareyi ile tedavi edildi. Diğer 25 hasta bu zaman içerisinde herhangi bir tedavi görmedi ve kontrol grubu olarak kullanıldı. Sefalometrik yan kafa radyogramları, Forsus apareyi uygulanmadan hemen önce ve çıkarıldığı seansta (Ti ve T2) alındı. Aynı zaman aralığında olacak şekilde kontrol grubundaki bireylerden de kayıtlar alındı. Açısal ve boyutsal sefalometrik ölçümler kullanılarak bu kayıtlar üzerinde iskeletsel ve dişsel değişiklikler incelendi. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda, parametrik ve parametrik olmayan istatistik testleri % 95 güvenilirlik sınırlan içerisinde kullanılarak istatistiksel olarak anlamlı olan farklar araştınldı. Forsus apareyi ile tedavi edilen bütün hastalarda dişsel sınıf I İlişki elde edilmesine rağmen, bu sonuç daha çok dişsel değişikliklerden kaynaklanmaktaydı. Forsus aparey grubunda, üst kesici dişlerde geriye hareket ve uzama, alt kesici dişlerde ileri hareket ve gömülme, üst daimi birinci büyük aza dişlerde geriye hareket ve gömülme, alt daimi birinci büyük azı dişlerde öne hareket, artmış overjet'te, overbite'da ve yumuşak doku profil konveksitesinde azalma saptandı. Sınıf II bölüm 1 malokluzyonların düzeltilmesinde Forsus apareyini etkili olduğu bulundu. Ancak, bu aparey uygulandığında alt keserlerin protruze olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF FORSUS NITINOL FLAT SPRING APPLIANCE ON THE DENTO-FACIAL STRUCTURES IN TREATMENT OF CLASS II MALOCCLUSION Nursel ARICI, Ph.D. Thesis Ondokuz Mayıs University Samsun, January 2005 The aim of this study were to investigate the dento-facial changes contributing to class II corrections in subjects treated with a fixed functional orthodontic appliance (Forsus Nitinol Flat Spring, 3M Unitek), and to compare the results with those of untreated class II patients. Fifty patients (28 female, 22 male) had an Angle Class II Division 1 malocclusion with an overjet greater than 4 mm were selected for this clinical study. All patients were in pubertal growth period with a mean age 12.9 years. Twenty-five (14 female, 1 1 male) patients treated with Forsus Nitinol Flat Spring, which was integrated with fixed orthodontic appliances, for a mean time of 6.4 months. The other 25 patients had no treatment during this time and were used as control group. Cephalometric lateral radiographs in habitual occlusion were taken just before placement and after removal (Ti and T2) of the Forsus appliances. At the same time intervals, the records were also taken in the control group. By using cephalometric angular and linear measurements, these records were used to evaluate the skeletal and dental changes. Parametric and nonparametric statistical analyses were used to search the any significant differences either within the groups or between the groups at 95 % confidence level. Although treatment with Forsus appliance resulted in class I dental arch relationship in all patients, this result was mainly due to the dental changes. Retroclination and extrusion of the maxillary incisors, proclination and intrusion of the mandibular incisors, distalization and intrusion of the maxillary molars, mesialization of the mandibular molars, elimination of the excess overjet, reduction of overbite and a decrease of convexity of the soft tissue profile were found in Forsus appliance group. The Forsus is efficient in the correction of Class II Division 1 discrepancy. However, proclination of the lower incisors should be kept in mind when this appliance used.