Günübirlik alt ekstremite cerrahisinde intratekal düşük doz bupivakain ve fentanil kombinasyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 164719
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİMAY SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu prospektif, randomize ve çift kör olarak planlanan çalışmada; günübirlik alt ekstremite cerrahisi uygulanacak hastalara spinal anestezi amacıyla intratekal 10 jj.g fentanil ile kombine olarak uygulanacak üç farklı dozda hiperbarik bupivakainin (5 mg, 6 mg, 7,5 mg) intraoperatif ve postoperatif etkinlik ve yan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. ASA I - II risk grubundan, 18-60 yaş arası, 90 hasta 3 gruba ayrıldı. Hastalara premedikasyon amacıyla 0.1 mg/kg dozunda midazolam ve 0,01 mg/kg atropin intramusküler olarak yapıldı. EKG, noninvaziv kan basmcı, SpÛ2 monitörizasyonu yapıldı. 6-8 ml.kg“1 laktatlı ringer ile ön yükleme ardından L3-L4 aralığından 27 G spinal iğne ile intratekal alana girildi. Grup B5'de 5 mg hiperbarik bupivakain ve 10 fxg fentanil, Grup B6'da 6 mg hiperbarik bupivakain ve 10 ug fentanil, Grup B7.5'de 7.5 mg hiperbarik bupivakain ve 10 ug fentanil serum fizyolojik ile tamamlanarak 3 ml'lik volümde yavaşça 3 ml.dk”1 hızında uygulandı. Kan basınçları, KAH, SpC>2, BS, duyusal seviye, VAS, modifiye aldrete skoru, duyusal bloğun iki segment gerileme süresi, Sı 'e dönme süresi, BS 0 olma süresi, oturma zamanı, ilk miksiyon zamanı, yürüme zamanı, ilk doz analjezik zamanı, yan etkiler ve komplikasy onlar izlenerek kaydedildi. Gruplar arasında kan basmcı, KAH, solunum sayısı, SpÛ2 değişiklikleri açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this prospective, randomized, double-blind study ; ourgoal is to make a comparison of three different doses of hyperbaric bupivacaine (5 mg, 6 mg, 7,5 mg ) combined with 10 ug intratechal fentanyl about peroperative and postoperative efficacy and adverse effects in patients who undergo lower extremity surgery. ASA I - II physical status and 18-60 year old 90 patients are divided into three groups.Patients are premedicated with 0,1 mg/kg midazolam and 0,01 mg/kg atropine intramusculary. And ECG noninvasive blood pressure, SpC>2 monitorization was applied. 6-8 mLkg"1 hartmann solution was given before applying spinal anaesthesia. Anaesthesia is performed in L3-L4 intervertebral space with a 27 gauge spinal needle.In group B5 5 mg hyperbaric bupivacaine with 10 jig fentanyl,group B6 6 mg hyperbaric bupivacaine with 10 ug fentanyl and in group B7.5 7.5 mg hyperbaric bupivacaine with 10 ug fentanyl are completed with isotonic saline into 3 ml volume and performed with the velocity of 3 ml.dk'1.Blood pressure,HR, SpC>2, BS, sensorial blockade level, V AS, Aldrette scores, two segment regression period of sensorial blockade,first miction time,sitting and walking period,first additional analgesic period adverse effects and complications are noted.