Düşük dozda gama ışınlarının ve elektron demeti bombardımanının Penicillium expansum ve Aspergillus clavatusun bazı özellikleri ile patulin oluşturması üzerine etkisi
  1. Tez No: 16473
  2. Yazar: F. ESEN KAYTANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. JALE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, PeniciIlium expansum ve Aspergillus clavatus cinsi küf mantarlarının, patates dekstroz agar ve patates dekstroz broth besiyerlerinde, düşük dozda elektron demeti ışınlaması ve gama ışınlarının etkisine maruz bırakıldıktan sonra, sporulasyon hızı, kuru misel ağırlığı, koloni çapı büyüklüğü ve koloni renginde oluşan değişmeler ile patulin oluşumu kriterleri ayrı ayrı incelenmiştir. 2f ışınlarının etkisini incelemek için her iki test mikroorganizmasının 2X105 adet/ml'lik spor süspansiyonları steril koşullarda deney tüplerine dağıtılmıştır. 50, 75, 100 krad'lık dozlarda ışınlanmışlardır. Daha sonra ışınlanan spor süspansiyonları patates dekstroz agar ve patates dekstroz broth besiyerlerine ekilip, inkübe edilmişlerdir. inkübasyon süresi sonunda, söz konusu mikroorganizmaların bazı özellikleri ile patulin oluşturmaları incelenmiştir. Elektron ışınlarının etkisini incelemek amacı ile patates dekstroz agar besiyerine, her iki test mikroorganizmasının 5.4X105 adet/ml'lik spor süspansiyonlarından aşılama yapılmıştır. Daha sonra elektron vericiden alınabilen en düşük doz olan 300 krad limitinde ışınlama yapılmıştır. Işınlanan ve ışınlanmayan kültürler aynı koşullarda inkübe edilmiştir. inkübasyona alınan kültürlerin, inkübasyon süresi bittikten sonra bazı özellikleri ve patulin oluşturmaları incelenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir; l.)f ve elektron demeti ışını ile yapılan çalışmada her iki mikroorganizmaya uygulanan ışın dozu arttıkça, koloni çapının küçüldüğü saptanmıştır. 2. Çalışılan ışınların etkisiyle Penicillium expansum'un katı besiyeri üzerinde normal yeşil renkli kolonilerin yanısıra pigmentasyona hiç başlamamış beyaz renkli veya pigmentasyonu tamamlanmamış yer yer sarımsı koloniler oluşturduğu gözlenmiştir. Diğer bir ifade ile Peniçillum expansum'un gelişimi ışınların etkisi ile yavaşlamıştır. 3. Her iki ışın türünün artan dozlarının, test mikroganizmalarının kuru misel ağırlığında azalmaya yol açtığı tespit edilmiştir. 4. Her iki test mikroorganizmasının, sporulasyon hızlarının, iki farklı radyoaktif ışından etkilenerek azaldığı gözlenmiştir. 5. Test mikroorganizmalarının oluşturdukları patulin miktarının iyonize radyoaktif ışınlardan etkilenerek kontrol örneklerine göre azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the affects of low level electron beams and gamma irradiation on growth sporulation rate, dry mycelia weight, radius of colonies, coloni colours and patulin production by strains of Peni'ci Ilium expansum and Aspergillus clavatus. For this purpose, at first potato dextrose agar mediums were in oculated with spore suspensions of P. expansum and A. clavatus containing 10s spores/ml. To determine the affect of X rays, spore suspension of P. expansum and A. clavatus containing 2X10 5 spores/ml were divided into test tubes and irradiated with 50, 75, 100 krad. After this irradiated suspensions were used to in oculate potato dextrose broth and potato dextrose agar. Ş&cx*¥târty, test mediums were inoculated with 0.1 ml of spore suspension of test microorganisms and then ir radiated with 300 krad electron beam which is the only suitable dose of electron accelerator for this research, Mediums which contain control microorganisms (nonirradiated spores) and irradiated microorganisms were incubated at the same conditions. After incubation, ex periments were carried out to determine some properties of microorganisms and their patulin production. The results of this study showed the following: 1. Increasing doses of electron beam and gamma irradia tion caused decrease at coloni radius of the test microorganisms. 2. Irradiation doses effected P.expansum coloni colours. Besides the normal green colonies, white and yellowish colours were also observed. 3. Dry mycellia weights were decreased by the increasing doses of irradiation. 4. Sporulation rate of two test microorganisms were in fluenced by irradiation, such that the sporulation rates were decreased as the irradiation doses increased. 5. Patulin production of A.clavatus and P.expansum strains were also decreased by the increasing doses of irradiation.