Kolon polipleri ve endoskopik polipektomi
Colon polyps and endoscopic polypectomy
  1. Tez No: 164737
  2. Yazar: KADİR BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA UZUNİSMAİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
35 ÖZET Ocak 1992 ile Ocak 2002 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi ünitesinde 10570 hastaya çeşitli nedenlerle alt gastrointestinal sistem endoskopisi yapılmış olup, tunların 959'unda kolon polipi saptanmıştır. Kolonoskopi yapılan vakalarda polip görülme oranı % 9 dur. Olguların 607'si erkek {% 63.3), 352'si (% 36.7) kadındır. 607 hastada tek polip, 289 hastada iki veya daha fazla 17 'sinde multipl poliposis saptanmıştır. 340 olguda (% 35.7) rektumda, 396 olguda (% 41.3) sigmoid kolonda, 124 olguda (% 12.9) inen kolonda, 47 olguda (% 4.9)çıkan kolon ve çekumda, 17 olguda (% 1.2) tüm kolonda yaygın olarak polip görülmüştür. Olguların 693'ü (% 72.1) 50 yaş ve üzerindedir. Kolon polipi görülen populasyonun yaş ortalaması kadınlarda 55,1, erkeklerde 57.5 olarak saptanmıştır. Olguların 313' ünde patolojik sonuçlar toplanabilmiştir. Patolojik tanılarına göre 190'ı (% 60.7) adenom 105'i (% 33.5) tubuler adenom, 63'ü (% 20.1) tubulovilloz adenom, 22'si (% 7) villoz adenom, 38'i (% 12.1) enfeksiyonlara sekonder polip, 15'i (% 4.7) invaziv karsinom, 3'ü (% 0,6) insitu karsinom, 11 'i (% 3.5) hamarton, 22'si (% 7) hiperpastik polip, 8'i {% 2.5) juvenil polip, 6'sı (% 2,4) ülseratif kolit, 7'si (% 4.3) multipl poliposis, 1 olgu da leiomyom olarak belirlenmiştir. Olguların 162 'si displazi yönündende incelenmiş olup, 51 (% 31.4) hafif, 79 (% 48.7) orta, 14 (% 8.6) ağır, 3 (% 1,8) insitu karsinom, 15 (% 9.2) invaziv karsinom saptanmıştır. Bu adenomlann bir kısmı içerisindeki villöz yapı ve displaziye bağlı olarak kanserleşme riski taşırlar. Endoskopik olarak riski saptamak olanaksız olduğundan endoskopi sırasında saptanan bütün polipler çıkarılmalı veya koagüle edilmeli ve takip edilmelidir. Endoskopik Polepektomi uygulanan hastalarda herhangi bir komplikasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Between January 1992 and January 2002, 10507 colonoscopic examination were performed at endoscopy unit of Cerrahpaşa Medical Faculty, Internal Medicine department, gastroenterology division. We dedtected 959 colon polyps, colon polyp detection rate at colonoscopy was 9 %. Pathological examination of polyps was eligible in 313 cases. Six-hundred-seven (63.3%) were male, 352 (36.7%) were women. We detected single polyp in 607 cases, 2 polyps in 289 cases, and multiple polyps in 17 cases. The number of cases according to the localisation were: 340 (35.7%) cases at rectum, 396 (41.3 %) at sigmoid colon, 124 (12.9%) at descending colon, 47 (4.9%) at ascending colon and caecum. Six-hundred- ninety-three cases were older than 50 years-old. The mean age of women and men was 55.1 and 57.5 years respectively. According to pathological diagnosis 190 (60.7 %) polyps were adenomatous, 105 were tubuler (33.5 %), 63 (20.1%) were tubulo villous, 22 (7%) were villous, 38 (12.1%) were infectious, 15 (9.2%) were invasive carcinoma, 11 (3.5 %) were hamartous, 22(%7) were hyperplastic, 1 was leiomyoma. One hundred- sixty-two cases were examined according to dyspasia, mild dysplasia was detected in 52 of cases, there was severe dysplasia in 14 cases. Endoscopic polypectomy must be performed for all polyps detected at colonoscopy, effective control of hemorrhage and surveillance for all cases is indicated because of increased risk of colon cancer due to villous component or dysplasia.