Yağlı karaciğer hastalığında insulin direncinin önemi ve hastalığın sınıflandırılması için yeni bir model önerisi
The importance of insulin resistance in fatty liver disease and suggestion a new model for classification
- Tez No: 164738
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YURDAKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 18
Özet
ÖZET Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) bu güne kadar sadece histopatolojik bulgularını temel alacak şekilde sınıflandırılmıştır. Bu durum günümüzde klinik yaklaşımda hastalığın doğal seyrini ve tedavi tercihini belirlemeyi güçleştiren bir faktör olmuştur. Bu çalışmada hastalığın patogenezinde önemli rol oynayan insülin direncine göre yeni sınıflandırma modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya CTF İç Hastalıkları Anabilim Dalı - Gastroenteroloji Bilim Dalı nonalkolik karaciğer yağlanması tanısı ile izlenen 78 olgu dahil edilmiştir. HOMA-IR yöntemi ile hesaplanan insülin direncine göre bu olguların 40 insülin direnci gösteren nonalkolik karaciğer yağlanması(Tip I), 3 8 'i insülin direnci bulunmayan olgulardır(Tip II). Kadın hastaların oranı (Tip I: % 47,5, Tip II: % 21), US ile saptanan yağlanmanın ağırlığı ( Tip I- Gl:% 20.5, G2: %43.6, G3: %35.6), (Tip II- Gl:% 37.8, G2: %51.4, G3: %10.8) insülin direnci bulunan hastalarda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Karaciğer hastalığının biyokimyasal bulguları bakımından iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Tip I olguların 5'inde, Tip II olguların 5'ünde eşlik eden bir metabolik bozukluk saptanmamışken, 3 metabolik bozukluğu bulunan olgu sayısı sırasıyla 10 ve 3 olmuştur. Tip I olguların metabolik bozukluklarla birlikte seyretme oram Tip II olgulardan daha yüksektir. Histopatolojik bulgular bakımından yapılan karşılaştırmada iltihabi infiltrasyon ve fibrozis bakımından iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmamış, steatoz düzeyi insülin direnci bulunan olgularda daha ağır bulunmuştur. Önerilen model ile hastalığın, klinik, metabolik ve histopatolojik özellikleriyle kısmi bir ilişki gösteren sınıflandırılabileceği ve bunun klinik uygulamada önemli kolaylıklar sağlayacağı kanaatine varılmıştır. 14
Özet (Çeviri)
SUMMARY Non-alcoholic liver disease has been classified according to histopathologic findings until today. This situation has grown difficulty in defining the natural course and treatment choice in clinical practice. The aim of the present study is to make up a new model of classification in accordance to insulin resistance, which has a major role in the pathogenesis of the disease. Seventy-eight patients with a diagnosis of non-alcoholic liver disease, followed up in the Gastroenterology Department of Internal Medicine Clinics of Cerrahpaşa Medical Faculty, were included in the study. According to the insulin resistance, calculated with the HOMA-IR model, 40 of these cases were non-alcoholic liver disease with insulin resistance (type-I) and 38 were non-alcoholic liver disease without insulin resistance (type II). The ratio of the female patients (type -I: 47,5%, type-II: 21%), and the degree of steatosis disclosed on US (type-I Gl:20,5 %, G2: 43,6%, G3: 35,6%), (type-II G1:37,8%,G2: 51,4%,G3: 10,8%) were significantly higher in the cases who had insulin resistance. The two groups did not show significant difference in their biochemical findings of liver disease. While 5 of type-I patients and 5 of type-II patients were found not to have accompanying metabolic disorder, the number of patients with three metabolic disorders were 10 and 3 respectively. The ratio of having a course with metabolic disorders is higher in type-I cases than type-II cases. Comparisons made in histopathologic findings did not show any difference in inflammatory infiltration and fibrosis between the groups but the degree of steatosis was found to be more severe in the cases with insulin resistance. The proposed model can classify the disease in accordance with its clinical, metabolic and histopathological properties. 15