Hemşirelerin mesleki mevzuat hakkındaki bilgi düzeylerinin araştırılması
Definition of knowledge of nurses on medical amendments
- Tez No: 164753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
VI. ÖZET Ülkemizde sağlık personeli hakkında açılan davalardaki hızlı artış eğilimi hem mevcut düzenlemeleri iyi öğrenmemizi hem de yeni düzenlemeleri yakından takip etmemizi zorunlu kılmaktadır. Bu konu sadece bireysel olarak sağlık çalışanlarını değil aynı zamanda çalıştıkları kurumları da yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bu tip davalarda çalışanlar gibi kurumlar da cezai yaptırımlara muhatap olabilmektedir. Bu nedenle her kurumun kendi özel koşullarını göz önünde bulundurarak kurumsal stratejiler geliştirmesi ertelenemeyecek bir zorunluluktur. Hemşirelerin meslekleriyle ilgili yasal düzenlemelere ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi kurumsal eğitim ihtiyaçlarının tespiti ve bu doğrultuda gerekli eğitimlerin planlanmasında önemli rol oynayacaktır. Bu araştırma hemşirelerin meslekleriyle ilgili mevzuat hakkında bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla planlanmıştır. Elde edilecek bulgular doğrultusunda kurumsal ihtiyaçların belirlenmesi ve hizmet içi eğitim programlarının oluşturulması mümkün olacaktır. Bu amaçla 2004 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde görev yapmakta olan gönüllü 390 hemşireye 20 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Katılımcılar mevzuat bilgi düzeylerini ve mesleki eğitim sırasında verilen mevzuat bilgisini yetersiz olarak tanımlamışlardır. Doğrudan veya senaryolar şeklinde mevzuat bilgisinin sorgulandığı sorulara verilen doğru yanıt oranları beklentilerin çok gerisinde kalmıştır. özetle bu çalışmanın sonuçları hemşirelerin mesleki mevzuat hakkında önemli bilgi eksikleri olduğunu göstermektedir. Mesleki mevzuat hakkında bilgi sahibi olmanın çok gerekli olduğu konusunda görüş birliği olmasına karşın bu konuda pek çaba gösterilmiyor olması büyük oranda hukuki mevzuatın sıkıcı ve anlaşılması güç olarak algılanmasına bağlanabilir. Konuya ilişkin lisans ve hizmet içi eğitimlerde bilgilerin ilgi çekici senaryolar halinde ve anlaşılır biçimde aktarılması mevzuata karşı önyargının giderilmesinde son derece önemlidir. Bulgular gerek mesleki eğitimde gerekse hizmet içi eğitimlerde sağlık mevzuatına daha çok yer verilmesi ihtiyacını göstermektedir, özellikle mevzuatta yapılan değişiklikler konusunda bilgi eksikliğinin daha belirgin olduğu göz önüne alınırsa konu ile ilgili eğitimlerin değişiklikleri içerecek şekilde sürekliliğinin sağlanması uygun olacaktır. 49
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Due to rapidly increasing number of lawsuits against medical personnel in our country, to learn and follow-up medical amendments has become an obligation for health workers. This is not only an individual but also an institutional issue. Just like the health worker, institutions also could be held liable in these lawsuits. Owing this each hospital should develop institutional strategies according to their special requirements. Defining knowledge of nurses on legal issues will play an important role in delineation of educational needs and planning of appropriate training. These study aims to define knowledge of nurses on legal issues in medical area. In light of results it would be possible to identify institutional needs and take necessary precautions. For this purpose a survey consisting of 20 questions has applied to 390 volunteered nurses working in Gülhane Military Medical Academy in year 2004. Subjects have defined their knowledge on medical amendments and lectures during license education as insufficient. The ratio of correct answers to questions inquiring knowledge on medical amendments directly or indirectly has found far below the expectations. In summary this study shows that there is a significant lack of knowledge about occupational legal issues among nurses. Although everyone has agree that having information about medical amendments is vital, few nurses show effort to learn them probably due to boring and hard to understand nature of legal issues. It is very important to give legal information with interesting scenarios during license and postgraduate education in order to overwhelm this prejudice. Result shows that more attention should be given to legal issues during license and postgraduate education. Since the lack of knowledge is more considerable about the recent changes it will be more convenient to plan training as continuing education including adjustments. 50