Hemşirelerin abdominal cerrahide preoperatif cilt hazırlığının postoperatif yara infeksiyonu gelişmesine etkisi
The effect of nurses preoperative skin preparation to the postoperative wound infection in abdominal surgery
- Tez No: 164754
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Deri antisepsisi yüzyıllardır araştırılan bir konu olmasına rağmen, hastanelerde standart bir deri hazırlığı prosedürü yoktur. Preoperatif deri hazırlığı prosedürü, deri antisepsisi ve ameliyat bölgesindeki kılların uzaklaştırılmasını içermektedir. Araştırma, preoperatif deri hazırlığına yönelik geliştirilen prosedürle, postoperatif yara infeksiyonu gelişimi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla planlanmış deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Kasım 2004-Mayıs 2005 tarihleri arasında GATA Genel Cerrahi AD. Kliniği'ne yatarak abdominal cerrahi geçiren, 39'u kontrol, 43'ü çalışma olmak üzere toplam 82 hasta ile yapılmıştır. Araştırmada, gruplar arasında yaş, cinsiyet, BKİ, DM hastalığının olması, malignitenin varlığı, sigara kullanımı, preoperatif yatış gün sayısı gibi CAİ'nu hasta kaynaklı risk faktörleri ile operasyon süresi, dren kullanımı, operasyonun kontaminasyon derecesi gibi ckzojen risk faktörü açısından fark bulunmamıştır. Grupların belirtilen özellikler açısından homojen dağılım gösterdiği saptanmıştır. Araştırmada; grupların bazı tanıtıcı özellikleri, hastaya, preoperatif hazırlığa, operasyona, cerrahi alan infeksiyonuna ait bilgileri toplamak amacıyla veri toplama formu kullanılmış ve düzenli hasta ziyaretleri ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 1 1.0'da değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki hastalarda araştırmacı tarafından geliştirilen preoperatif deri hazırlığı prosedürü gereği, preoperatif dönemde ameliyattan bir gece önce cerrahi alandan kılların uzaklaştırılması için clipper kullanılmış ve deri antisepsisi için ortalama 50 mi klorheksidin ile en az iki kez banyo yapmaları sağlanmış ve kontrol edilmiştir. Araştırma grubundaki hastalardan, preoperatif dönemde aksiller ve ingiunal bölgelerden sürüntü kültürü alınmış ve floradaki patojen mikroorganizmalar saptanmıştır. Cerrahi alan infeksiyonu gelişiminin KG'da daha fazla olduğu ve gruplar arasında farkın anlamlı olduğu saptanmıştır(p0,05; GA:%95). CAİ üzerinde operasyon süresinin etkili olduğu ve operasyon süresindeki her bir dakikalık artışın CAİ gelişme riskini 1.008 kat artırdığı tespit edilmiştir (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Although dermal antisepsis is a matter that is under investigation for centuries there are still no any standard procedures related with dermal preparation. The preoperative dermal preparation procedure involves dermal antisepsis and the removal of unwanted hair from the operation site. The investigation is an experimental study planned to determine the impact of the preoperative dermal preparation procedure developed in order to avoid postoperative infection. The investigation was performed on a total number of 82 patients where 39 of the patients were control cases and 43 were the study cases who undergone abdominal surgery after hospitalized at the GATA Main Branch of General Surgery Clinic between November 2004-May 2005. In the investigation, no any differences were determined among groups regarding patient-sourced risk factors of SSI such as age, sex, presence of BMI, DM diseases, presence of malignity, cigarette smoking and number of the days for preoperative hospitalization and external risk factors such as the operation period, application of drainage and degree of contamination of the operation site. It was determined that a homogenous distribution was present related with the specified specifications of the groups. In the investigation, a data collection form was used to collect data related with the introductive features of the patient, information about the preoperative preparation and surgical area infection. The mentioned data was collected by regular patient visits. After then the data obtained was evaluated with SPSS 11.0. In the study group, as a necessity of the preoperative dermal preparation procedure which was developed by the investigator, clipper was used to remove hair from the surgical area one night before the operation during the preoperative period and dermal antisepsis was obtained and controlled by the means of bathing the operation area at least two times approximately with 50 ml chlorhexidin. During the preoperative period, a spread out culture was obtained from the axillary and inguinal regions from patients who were included in the study group and pathogen microorganisms were serached in the flora. It was determined that, development of surgical area infection was higher in CG and the difference among groups was significant (p) were determined statistically significant according to a single variable logistic regression analysis (p0,05; GA:%95). We determined that the operation period was effective on SSI and that per minute periods increased the operation period and accelerated the risk of developing SSI nearly 1.008 times (p=0,004).