Tip 2 diabetes mellitus hastalarında serum IGF-1, IGFBP-1 ve TGF-β1 düzeylerinin kronik komplikasyonlarla ilişkisi
The melationships of serum IGF-1, IGFBP-1 and IGF-β1 levels to chronic complications in potients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 164757
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
56 ÖZET Çalışmamızda, Tip 2 DM hasta grubundaki serum IGF-1, IGFBP-1, TGF-Pl düzeylerinin non-diabetik kontrol grubuna göre farklılık gösterip göstermediği, diabet ve komplikasyonlan (atheroskleroz, retinopati, nöropati, nefropati) ile ilişkisi ve renal tubüler fonksiyon bozukluğunun göstergesi olan idrar NAG atılımı üzerine etkisi araştırıldı. Sonuç olarak, çalışmamızda, tip 2 diabetik hastaların, serum IGF-1 düzeylerinin yaş, cinsiyet ve VKİ olarak benzer non-diabetik kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük, IGFBP-1 düzeylerinin ise anlamlı olarak yüksek olduğu gözlendi. Tip 2 diabetik hastalarda, IGF-1 düzeyinin yaşlanmayla azaldığı saptandı. IGFBP-1 düzeyinin yaşlanma ve diabet süresinin uzaması ile arttığı görüldü. VKI arttıkça IGFBP-1 düzeyi azaldığı saptandı. IGFBP-1 düzeyindeki artışla kreatinin klerensde azalma olduğu gözlendi. Serum TGF-pi düzeyi ve USG ile ölçülen karotis arter intima media kalınlığı arasında negatif korelasyon saptandı. Serum IGF-1, IGFBP-1 ve TGF-pi düzeylerinin idrar NAG atılımı üzerine etkisi bulunamadı. Bunun yanında, idrar NAG düzeyi ile HbAlC arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Bu bulgu idrar NAG seviyesinin glisemik kontrolü yansıttığı iddiasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In our study, we compare the seram IGF-1, IGFBP-1 and TGF-pi levels in both type 2 DM patients and the control group, look for a possible relationship between these factors and diabetes and its complications (such as atherosclerosis, rethinopathy, neuropathy and nephropathy). Moreover, we also study such a relationship between these growth factors and the urinary excretion levels of NAG, which is a marker of renal tubular damage. Type 2 diabetic patients and the control group were similar in terms of age, sex and body mass index (BMI). In our study, the serum IGF-1 levels were significantly low in type 2 diabetic patients compared to the control group, in contrary the IGFBP-1 levels were significantly high in type 2 diabetic patients. Both of these differences were statistically significant. We also observed that in type 2 diabetic patients IGF-1 levels decreased with age. On the other hand, the IGFBP-1 levels increased with age and diabetes duration, where as the IGFBP-1 levels decreased with increasing BMİ. The IGFBP-1 levels increased with decreasing creatinine clearance. We found a statistically significant negative correlation between the serum TGF-pi level and the carotid intima media thickness. We did not find a statistically significant relationship between the serum IGF-1, IGFBP-1 and TGF-pi levels and the urinary excretion levels of NAG. Furthermore, the increased amounts of urine NAG are related to the HbAlC level in our study. This result suggests that urinary NAG level reflects a glycemic control.