Tip 1 diyabetli hastalarda büyüme, pubertal gelişme ve kemik mineral dansitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of growth, pubertal development and bone mineral density in type 1 diabetic patients
- Tez No: 156411
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KENDİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: İnsülinin keşfinden sonra Tip 1 Diabetes Mellituslu (DM) hastaların yaşam süreleri uzamıştır. Bununla birlikte hastaların takiplerinde yaşam kalitelerini etkileyecek akut, intermediate ve kronik bir çok komplikasyon ile karşılaşılmaktadır. Amaç: Bu çalışmada, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Departmanında takip edilmekte olan Tipi DM' li çocuk ve adolesan hastaların büyümeleri, pubertal gelişmeleri, kemik mineral dansiteleri ve diyabetik kontrolün bu parametreler üzerindeki etkileri değerlendirildi. Hastalar ve yöntem: Pediatrik Endokrinoloji Departmanında üç yıl veya daha uzun süreyle takip edilen, 5,5 ile 21 yaş arasında değişen 83 Tipi DM' li hasta çalışmaya alındı. Birinci bölümde hastaların takip kartları ve dosyalan retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların ağırlık ve boy standart deviasyon skorları (SDS) ve vücut kitle indeksleri (BMI) hesaplandı, metabolik durumları, verilen tedavi ve tedaviye uyumun etkileri araştırıldı. Tanner evrelemesine göre pubertal değerlendirmeleri yapıldı. Çalışmanın ikinci bölümünde ise hastalar çağrılarak son kontrolleri yapıldı, büyüme ve pubertal gelişmeleri değerlendirildi. Hormonal değerlendirmeleri için kan alınarak serum FSH, LH, E2, T, SHBG, IGF-1 ve IGFBP- 3 düzeyleri çalışıldı, kemik yaşlarına bakıldı ve DEXA ile kemik mineral dansiteleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya 35 (%42,2) erkek, 48 (%57,8) kız olmak üzere 83 hasta alındı. Erkek ve kız hastaların ortalama tam yaşlan 8,68±4,19 ve 8±3,51 yıl, takip süreleri 6,11±2,47 ve 6,55±3,32 yıl, C-peptit seviyeleri 0,41±0,32 ve 0,44±0,31 ng/dl,Hemoglobin Ale (HbAlc) yüzdeleri 10,22±1,92 ve 10,70±3,16, günlük insülin dozları 0,73±0,15 ve 0,75±0,13 U/kg, yıllık takip sayıları 4,3±2,5 ve 5±2,9 kez, yıllık yatış sayılan 0,4±0,3 ve 0,6±0,5 kez olarak tespit edildi. Düzenli olarak 5 yıl takibe gelen 36 (16 erkek, 20 kız) hastanın ağırlık ve boy SDS değişimlerinde önemli bir fark tespit edilmezken, kız hastalarda BMI değerlerinin anlamlı olarak arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: The life-span of patients with type 1 diabetes mellitus (DM) was lengthened after discovery of insulin. On the other hand, many acute, intermediate or chronic complications could be effective on the quality of life were encountered. Aim: In this study the growth, pubertal development and bone mineral densities (BMD) and the effect of diabetic control on these parameters in the children and adolescents with type 1 DM followed in the Endocrinology Department of Erciyes University Faculty of Medicine were investigated. Patients and Method: The study consisted of 83 patients with type 1 DM varying ages between 5.5 and 21 years who have been followed for three years or more. In the first section of the study the medical records of patients were evaluated retrospectively. The weight and height SDS (standard deviation score), body mass index (BMI) were calculated and the metabolic conditions, treatment modalities and adaptation to treatment of the patients were evaluated. Pubertal developments were evaluated according to Tanner stages. In the second section of the study, the patients were invited for the last examination of growth and pubertal development and for to take blood specimens to determine the levels of FSH, LH, E2, T, SHBG, IGF-1 and IGFBP-3. The left-hand x-rays were obtained for bone ages and the BMD by DEXA were measured. Results: A total of 83 patients, 35 (42.2 %) boys and 48 (57.8 %) girls, were included in the study. The mean ages of onset 8.68±4.19 and 8±3.51 years, the mean diabetic VIIdurations 6.1Ü2.47 and 6.55±3.32 years, the mean serum C-peptide levels 0.41±0.32 and 0.44±0.31 ng/ml, the mean haemoglobin Ale (HbAlc) 10.22±1.92 and 10.70=1=3.16 percent, the mean daily insulin requirements 0.73±0.15 and 0.75±0.13 U/kg, the mean numbers of follow-up per year 4.3±2.5 and 5±2.9, the mean numbers of hospitalisation per year 0.4±0.3 and 0.6±0.5 were found for boys and girls respectively. There were no significant differences between the weight and height SDS changes of 36 (16 boys, 20 girls) patients who had been followed regularly for 5 years or more, but the values of BMI were increased significantly in girls.