Malationun albino sıçanlarda (Rattus rattus) bazı hormonlar ve bu hormonların salgılandığı dokular üzerine etkisi
- Tez No: 16476
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TURAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ii ÖZET Bu çalışmada, Malation' tm albino sıçanlarda (Ratios rattus) T& T4 aldosteron, kortisol, testosteron ve estradiol 17-fi hormonları ve bu hormonları salgılayan dokular üzerine etkisi araştırılmıştır. Yağda çözülmüş malation'un, 10 mg/kg ve 100 mg/kg olmak üzere iki dozu 15 hafta süreyle günlük olarak, sıçanlara uygulanmıştır. Deney süresince sıçanların vücut ağırlıkları haftalık olarak alınmış, besin ve su tüketimleri günlük olarak kontrol edilmiştir. Malation uygulanan dişi sıçanların vücut ağırlıklarında görülen artış, kontrollerle karşılaştırıldığında istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Ancak belirtilen gruplardaki erkek sıçanların vücut ağırlığında, istatistiki olarak önemli farklılık tesbit edilmemiştir. Bütün gruplarda bulunan sıçanların, deney süresince su tüketimleri değişmemiştir. Uygulama grubundaki dişi sıçanların besin tüketimleri, kontrollerle karşılaştırıldığında hafif bir artış varken, erkek sıçanların besin tüketimlerinde hiçbir farklılık görülmedi. 10 mg/kg ve 100 mg/kg doz uygulanan sıçanların, serum T3 ve T4, testosteron ve estradiol 17-fi seviyeleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında farklılık olmadığı görülmüştür. Ancak 10 mg/kg doz uygulanan sıçanların aldosteron seviyelerinde azalma görülmüş ve bu azalma istatistiki olarak önemli bulunmuşun'. Bunun yanında, aynı sıçanlarda serum kortizol seviyesi de azalmıştır, Bütün grupiardaki sıçanların ovaryum ve tiroid besinde hiçbir histopatolojik değişiklik yokken, uygulama yapılan sıçanların testis ve adrenal bezlerinde bası histopatolojik değişiklikler tesbit edilmiştir. Testislerde, seminifer tübüllerde dejenerasyon ve damarlarda hiperemi gözlenmişür.Adrenal bezde, sona retikularis tabakasında konjeşyon tesbit edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan Malation, 15 hafta süreyle verilen İM doz seviyesinde albino sıçanların bazı serum hormonları ve bu hormonları salgılayan dokular üzerine etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
1X1 SUMMARY In this study, the effects of malathion on some of the hormones such as T3 ve H4, aldosterone, Cortisol, testosterone and estradiol 17-fi, and on the tissues secreting these hormones were investigated in albino rats. Two dose levels were used: 10 mg/kg and 100 mg/kg. The rats were treated daily with oil-dissolved malathion for 15 weeks. The body weights of rats were, weighed weekly and water and food consumption of the animals were controlled daily during the course of the experiment An apparent increase in body weights of female rats which were treated with malathion in two dose levels were found statistically significant when compared to controls. However, no statistically significance were determined in body weight of male rats in mentioned groups. Water comsumption of all rats in all groups did not change during the experiment The food consumption of male rate did not show any difference while there was a slightly apparent increase in food consumption of treated-female rats when compared to those of control. The biochemical analysis of T3 ve T4, testosterone and estradiol 17-fi levels in serum of the rats treated with 10 mg/kg and 100 mg/kg doses showed no difference when compared to controls. However, aldosterone levels of rats treated with 10 mg/kg showed an apparent decrease and was found statistically significant Beside this, serum cortizol level also decreased in the same rats. While there was not any histopathological change in ovaries and thyroid glands of rats in all groups, some histopathological changes were determined in testes and adrenal glands of treated rats. A degerenation in the structure of seminiferous tubules and hyperemia in veins in testes were observed. Congestion in the zona reticularis of adrenal glands were determined. As a conclusion, malathion which is widely used in Türkçe was not found effective on above mentionned serum hormones and tissues secreting them in given two dose levels and in 15 weeks.