Ceratitis capitata (wied)'nın değişik popülasyonlarında malathion'a karşı direncin bazı yöntemlerle saptanması üzerinde araştırmalar
Investigations on the detection of Malathion resistance by different methods in various populations of ceratitis capitata (wied)
  1. Tez No: 22812
  2. Yazar: ÖMER NAZIM DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, tarımsal alanlarda kullanılan insektisitlerin baskısı sonucu, böceklerin doğa populasyonlarında ortaya çıkabilecek, insektisitlere karşı direnç oluşumlarının, daha kesin, daha hızlı ve daha duyarlı şekilde saptanmasına yönelik bir yöntemin araştırılması, amaçlanmıştır. Dünya ve ülkemiz tarımı açısından önemli bir zararlı tür olan Akdeniz meyve sineği, Ceratitis capitata (Wied.)'ya ait ikisi laboratuvar ve diğer ikisi doğa olmak üzere, toplam dört populasyon ile malathion etkin maddesi materyal olarak kullanılmıştır. Direnç saptama amacıyla kullanılan topikal aplikasyon yöntemi yanında, kuru film kalıntı yöntemi ve biyokimyasal denemele re dayalı olarak asetilkolinesteraz enzimi saptanmasına yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Yöntemlerin uygulanabilir oluşları yanında, sonuca olan etkileri araştırılarak, karşılaş tırmalar yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ceratitis capitata (Wied. ), Akdeniz meyve sineği, malathion, insektisitlere karşı direnç, bioassay teknikleri, biyokimyasal yöntemler, asetilkolinesteraz enzimi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate more accurate, quicker and more sensitive method in determining resistance, on insect pests to insecticides, in field populations as a result of pressure by insecticides used in agriculture. Two laboratory and two field populations of Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata (Wied. ), which is an important pest throughout the world as well as Turkey, and malathion technical grade were chosen as material. During experiments, three different methods were used in determining resistance. These were topical aplication, and dry film residues, as bioassay technics, and biochemical tests for determining acetylcholinesterase activity. The methods used in experiments were studied whether they were applicable, and besides, their effects on the results by making comparison. KEY WORDS: Ceratitis capitata (Wied.), Mediterranean fruit fly, malathion, insecticide resistance, bioassay technics, biochemical methods, acetylcholinesterase.