Trafik kazası ile yaralanmış kişilerin yaşam kalitesinin incelenmesi
Analyzing the life quality of people who got injured in a traffic accident
  1. Tez No: 164766
  2. Yazar: ESENGÜL KÜRÜM KIRDÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
-108- VH. ÖZET Araştırmamızın %40,2'sini kadınlar, %59,8'ini erkekler oluşturmaktadır. Yaş Minimum 14, Maximum 90'dır. Yaş ortalaması 39,3+1 8,7'dir. Kaza oluş şekilleri içinde %37,9 yayaya çarpma, %49,4 iki aracın çarpışması belirginlik göstermiştir. Olay yerinde ilk müdahale yapılması %21,8'dir. Kazadan sonra işe dönme sûresi 1-15 gün içinde %55,3, 16 gün ve üstü sürede işe dönenler %42,1'dir. Ortalama işe dönme süresi 36,2±66,3'tür. Kazadan sonra ilk başvurulan sağlık kuruluşuna ambulansla nakil %31'dir. Ayakta tedavi gören %60,9, önce hastanede yatarak sonra ayakta tedavi gören %39, 1 'dir. Hastanede yatma süresi ortalama 7,2±11,1'dir. Kazadan bir yıl sonra halen tedavisinin devam ettiğini söyleyen %4,6'dır. Tam olarak iyileştiğini söyleyen %46'dır. Cinsiyete göre Vitalite puanı istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiştir. (pO,05) Vitalite puanı erkeklerde daha yüksek bulunmuştur. Yaş gruplarında Mental Sağlık dışında tüm skalalarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-110- VHI. SUMMARY 40,2% females and 59,8% males are constituting our research. Age is minimum 14 and max 90. Age average is 39,3± 18,7. As accident it occurs in the rate of 37,9% hitting pedestrian and 49,4% collision of two vehicles. First aid carried out in accident place is 21,8%. The rate of returning back to business after the accident is 55,3 % within 1-15 days and 42,1 % 16 and over days. The average time for returning back to business is 36,2 ± 66,3. The ratio of the transfer to the health center which is applied just after the accident is 31% by an ambulance. The ratio of persons who receive medical treatment without staying at the hospital is 60,9%, and the ratio of those who stay at the beginning in hospital and then continue their treatment without staying is 39,1%. The average time of staying at hospital is 7,2 ± 1 1, 1 After one year of accident, the persons ratio who still continuing their treatment is 4,6% and the ratio of those who completely recovered is 46%. According to sex, Vitality grade showed statistically meaningful difference.