Ankara'nın sosyo ekonomik yönden farklı semtlerinde bulunan lise çağı öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları üzerine bir araştırma
A research study on nutritional habits of students in high schools locating in different socio economic areas of Ankara
  1. Tez No: 164767
  2. Yazar: BİRKAN TÜRKALP KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
106 ÖZET Bu araştırmada Ankara İli Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı farklı sosyo ekonomik düzeydeki liselerde öğrenim gören adölesan dönemi içine giren 14-17 yaş grubu öğrencilerin beslenme bilgi ve alışkanlıkları saptanarak, sosyo ekonomik düzeyin beslenme alışkanlıkları üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara'nın sosyo ekonomik yönden farklı bölgelerinde bulunan üç ayrı liseden toplam 401 öğrenci katılmıştır. Araştırma Aralık 2004 yılında yapılarak veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Çankaya Lisesi yüksek sosyo ekonomik düzey, Ankara Lisesi orta sosyo ekonomik düzey ve Yunus Emre Lisesi düşük sosyo ekonomik düzey olarak kabul edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğrencilerin devam ettikleri okullarda sosyo ekonomik durumları ile boy uzunlukları, birey ve kardeş sayılan, ebeveynlerin eğitim ve meslekleri, haneye giren ortalama gelir ve deneklerin harçlıkları, atladıkları öğün ve atlama nedenleri, kahvaltı ve öğle yemeği yeme yerleri, sabah kahvaltısında ve öğün aralarında tükettikleri yiyecekler ve içecekler, genel çeşitli yiyecekleri tüketme sıklıkları, hangi tip yemek sevdikleri gibi parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı (p0,05) bir ilişki saptanmamıştır. Ailelerin sosyo ekonomik düzeyi düştükçe birey sayısmda artış olduğu saptanmıştır. Sosyo ekonomik düzeyi yüksek grubun eğitim ve meslek durumlarının da daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin genelinin üç öğün beslendikleri ve en fazla atlanan öğünün sabah kahvaltısı (toplamda %69) olduğu, bunu öğle yemeğinin (toplamda %64,1) izlediği saptanmıştır. Dışarı kaynaklı tükettikleri yiyecek ve içeceklerin alım sıklığının da sosyo ekonomik düzey artışına bağlı olarak artış gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre sosyo ekonomik düzey farkının öğrencilerin beslenme bilgi ve alışkanlıkları üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY The aim of this research is to evaluate the effect of socio economic level on nutrition behavior by establishing nutrition information and behaviors of 14-17 age group adolescents attending high schools ancillary to Ministry of Education and located in different socio economic levels in Ankara. 401 students from schools which are located in different parts of Ankara in socio economic aspect have attended the research. The research has been performed in December, 2004 and data gathered by questionnaire.