Klinik örneklerden izole edilen pseudomonas suşlarının tiplendirilmesi ve antibiyotik duyarlılıkları
The identification and antibiotic susceptibility patterns of pseudomonas strains isolated from clinical samples
  1. Tez No: 164765
  2. Yazar: EBRU ECEMİŞ ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UFUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
72- ÖZET Psödomonas cinsi bakteriler doğada, toprak ve sularda yaygın olarak bulunmakla beraber fırsatçı infeksiyonlara ve hastane infeksiyonlarına neden olan gram negatif bakteriler içinde en önemli gruplardan birini oluşturmaktadırlar. Normalde sağlıklı kişilerin florasında bulunabilen bu mikroorganizma sağlıklı kişilerde hastalık oluşturmaz ya da nadiren hastalık oluşturur, ancak konak savunması bozulduğu zaman ciddi infeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen çeşitli örneklerden 76 adet Pseudomonas aeruginosa izole edilmiştir. Izolatların tür düzeyinde tiplendirilmesi Api® 20E Sistemi ile yapılmıştır. Antibiyotik duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile araştırılmıştır. Aynı ızolatların slaym oluşturma özellikleri Christensen Makro Tüp metodu ile çalışılmıştır. Izolatların slaym oluşturma özellikleri ve antibiyotik duyarlılığı arasındaki ilişki Cross Tab yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Izolatların direnç oranları Amoksisilin-Klavulanat, Imipenem, Meropenem, Seftazidim, Tobramisin, Levofloksasin, Aztreonam, Amikasin, Sefaperazon-Sulbaktam, Gentamisin, Siprofloksasin, Piperasilin-Tazobaktam ve Sefepim için sırasıyla %94.73, %63.16, %32.89, %39.47, %23.68, %59.21, %39.47, %36.84, %23.68, %26.31, %44.73, %59.21, %36.84 ve %31.58 olarak bulunmuştur. Slaym sonuçlarına göre suşların % 57.89'u (-), %22.38'i-73 (+1), %7.89'u (+2), %7.89'u (+3) ve %3.95'i (+4) olarak elde edilmiştir. İstatistiksel olarak slaym sonuçları ve antibiyotik duyarlılıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
-74- YABANCI DİLDE ÖZET The genus Pseudomonas is one of the major groups in Gram negative bacteria that cause opportunistic and nosocomial infections however they are also present in the nature, in water and soil. They are present in the normal flora of human and does not cause infections in healthy people but they can cause serious infections when the immun system is supressed. In this study, clinical samples of the patients that applied to Gazi University Faculty of Medicine Microbiology Laboratory were researched for identification and 76 Pseudomonas aeruginosa were determined. Identification of the isolates was performed with Api® 20E System. The antibiotic susceptibility tests were investigated according to disc diffusion methods. The slime production of the same isolates was studied with Christensen macro tube method. The slime production and antibiotic susceptibility results were compared with CrossTab statistical analyses. The resistance rates of isolates to Amoxicilin-Clavulanat, imipenem, Meropenem, Ceftazidime, Tobramicin, Levofloxacine, Aztreonam, Amikacin, Cefaperazon-Sulbaktam, Gentamicin, Ciprofloxacine, Piperacillin-Tazobactam and Cefepim were %94.73, %63.16, %32.89, %39.47, %23.68, %59.21, %39.47, %36.84, %23.68, %26.31, %44.73, %59.21, %36.84 ve %31.58 respectively. Slime production results were determined as % 57.89'u (-), %22.38'i (+1),75 %7.89'u (+2), %7.89'u (+3) ve %3.95'i (+4). According to the statistical analyses no significant relation was obtained between the slime production and the antibiotic susceptility results.