Skafoid psödoartroz tedavisinde perkütan başsız kompresyon vida uygulama sonuçları
Results of percutaneous headless compression screw application in the treatment of scaphoid pseudoarthrosis
  1. Tez No: 522892
  2. Yazar: MEHMET TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURKAY KUTLUHAN KAÇIRA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç. Bu çalışmada skafoid psödoartroz tedavisinde kemik grefti uygulanmaksızın perkütan başsız kompresyon vida uygulamasının etkinliği, hastaların radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne Ocak 2010 ile Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran skafoid psödoartroz hastalarından kemik grefti uygulanmaksızın perkütan başsız kompresyon vidası uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların radyolojik ve fonksiyonel sonuçları (VAS, Q-DASH, skafolunat açı) retrospektif olarak değerlendirilerek çalışma gerçekleştirilmiştir. Bulgular. Çalışmada 33 hasta değerlendirilmiştir.Hastaların büyük çoğunluğu (%93,9) erkek cinsiyette olup, yaş ortalamaları 27,64± 9,85 olmuştur. Meslek dağılımında en yüksek sıklıkta serbest meslek ve memurlar yer almıştır. Kişilerin kırık oluşma mekanizmasında yarısından fazlası spor yaralanması, 3'te biri düşme, az bir kısmı trafik kazası geçirmeleri nedeniyle yaralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of percutaneous headless compression screw application and the radiological and functional results of patients without bone graft in the treatment of scaphoid pseudoarthrosis. Method. Konya Necmettin Erbakan University Department of Orthopedics and Traumatology, Meram Medical Faculty between January 2010 and December 2017, scaphoid pseudoarthrosis patients were included in the study who applied percutaneous unthreaded compression screws without bone grafting. The radiological and functional results (VAS, Q-DASH, scapholunate angle) of these patients were evaluated retrospectively. Results. 33 patients were evaluated in the study. The majority of the patients (93,9%) were male and the mean age was 27,64 ± 9,85. Self-employment and civil servants took place at the highest frequency in the occupational distribution. In the fracture formation mechanism of the persons, more sports injury was injured, one fell in 3, and a few were injured due to traffic accidents.