Benign prostat hiperplazili hastalarda tamsulosin ve dutasteridin klinik etkileri
The clinical and laboratuary effects of tamsulosine and dutasteride in patients with benign prostate hyperplasia
  1. Tez No: 195113
  2. Yazar: ADEM AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT AKDUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Benign prostat hiperplazisi (BPH) erkeklerde sık görülen hastalıklardan birisidir ve seksen yasına kadar ulasabilen hastaların yaklasık %30'u BPH nedeni ile çesitli tiplerde cerrahi girisim ile tedavi edilmektedir. Prostata yönelik cerrahi girisimlerin sanıldıgı kadar masum olmaması, son yıllarda BPH'nın medikal tedavi alternatiflerinde önemli gelismelerin ortaya çıkmasına yol açmıstır. Çalısmamızda BPH semptomlarıyla poliklinigimize gelen hastalara medikal tedaviler planladık. Uyguladıgımız tedaviler ile hastaların semptom skorlarında ve yasam kalitelerinde iyilesmeleri hedefledik. Çalısmamızda, sistemik yan etkiyi azaltmak amacıyla 1A ve az miktarda 1D reseptörleri üzerinde olusturdugu spesifik antagonistik etki nedeniyle tamsulosini ve dihidrotestosteron (DHT) sentezinde rol alan Tip-1 ve Tip-2 5-redüktaz izoenzimlerini inhibe eden dutasteridi kullandık. Tamsulosinin küçük hacimli prostata sahip hastalarda semptom skorunda hızlı iyilesmeye neden oldugu; dutasteridin ise, prostat hacmi büyük olan hastalarda etkin oldugunun benzer çalısmalarda ortaya konulmus olması çalısmamızın temel dayanak noktalarıdır. Çalısmamızda erken dönem BPH septomlarıyla gelen hastalar poliklinik ortamında ayaktan degerlendirildi. Transrektal ultrasonografi (TRUSG) ile tesbit edilen prostat volümleri dikkate alınarak gruplar olusturuldu. TRUSG ile tesbit edilen prostat volümü 30 ml'nin altında olan 1. gruba tamsulosin 0.4 mg/gün (21 hasta); 30 ml'nin üzerinde olan 2. gruba dutasterid 0.5 mg/gün (20 hasta); 30 ml'nin üzerinde olan 3. gruba tamsulosin 0.4 mg/gün ve dutasterid 0.5 mg/gün kombine (20 hasta) olarak baslandı. Medikal tedavi uyguladıgımız hastalar TRUSG ile tesbit edilen prostat volümleri, prostat spesifik antijen (PSA), maksimum idrar akıs hızı (Qmax), uluslar arası prostat semptom skoru (I-PSS) parametreleri dikkate alınarak 3, 6 ve 12. aylarda degerlendirildi. Tamsulosin tedavisi ile hastalarda TRUSG ile tesbit edilen prostat volümleri dısındaki diger parametrelerde iyilesmeler sagladık. Dutasterid ve kombinasyon tedavisi alan gruplarda tüm parametrelerin 3. aydan itibaren düzelme gösterdigini gözlemledik. Dutasteride ilave olarak verilen tamsulosinin ek katkı göstermedigini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Bening prostate hiperplasia (BPH) is one of the most common diseases in men and 30% of all men who reaches 80 years old needs to be treated with some kind of surgical prosedures for BPH. The surgical prosedures that is used for prostate is not as safe as it is thought, therefore, there is marked improvement in medical therapy alternatives for BPH in recent years. In our study, we planned medical therapies to patients who examined in our clinic with the expectation of improvement in patient?s symptom scores and life quality index. In this study, we preferred tamsulosine, a specific 1A and limited 1D receptör antagonist drug and therefore has limited side effect in comparison to other 1 antagonists. Also, we used dutasteride which inhibates both type-1 and type-2 5-reductase isoenzyms that play role in dihydrotestosterone (DHT) production. We chosed several studies that shown similar result to our studies as our base line and in those studies, tamsulosine improved symptom scores sharply in men who have small prostate volume and dutasteride had similar effect in larger prostate. In our study, patiens with early BPH symptoms evaluated in our day clinic. Groups created by taking account of patient prostate volumes that measured by transrectal ultrasonography (TRUS). We prescribed tamsulosine 0,4 mg /day to 1. group (21 patients) whose prostate volume was under 30 ml, dutasteride 0,5 mg/day to 2. group (20 patients) whose prostate volume was over 30 ml, tamsulosine and dutasteride to 3. group (20 patients) whose prostate volume was over 30 ml. All patients who treated medically were re-evaluated at 3, 6 and 12 months with taking account ot their prostate specific antigen (PSA), maximum ürine flow rate (Qmax), international prostate symptom scores (IPSS) and prostate volumes that detected by TRUS. We detected improvement in all parameters except for prostate volume that detected by TRUS in tamsulosine group. We found that the clinical and laboratuary effect in combination group was due to dutasteride.We concluded that dutasteride therapy alone is effective in patients who has larger prostate