Study of bone characteristics and muscle quality in metabolic disorders
Metabolik hastalıklarda kemik özelliklerinin ve kas kalitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 313654
  2. Yazar: ÖZLEM BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Her ne kadar diyabetin kemik mineral içeriği üzerine etkileri çalışılmış olsa da diyabette kemik kolajen moleküllerindeki yapısal değişimler, kemik kristallerinin olgunluğu ve kemikteki karbonat içeriği hakkında literatürde pek az bilgi yer almaktadır. Bu çalışmanın ilk kısmında, tip 1 diyabetik sıçan femurları sert ve süngersi kemik dokuları ile büyüme tabakasında kemik mineral ve organik yapılarının özelliklerinin FTIR mikrospektroskopi ve Vickers mikrosertlik testi teknikleri kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Diyabetik femurlarda, osteoporoz derecesinde artımı gösteren kemik mineral içeriğinde (mineralizasyon derecesi) ve kemik mikrosertliğinde azalma ile kemik karbonat içeriğinde, kemik hidroksiapatit kristallerinin boyutunda ve olgunluğunda artma tespit edilmiştir. Bununla beraber, diyabetik kemik dokusundaki minerallerin yapısında daha az miktarda karbonat yer değiştirmesi meydana geldiği ve diyabetik kemiklerde kararsız karbonat içeriğinin arttığı tespit edilmiştir. Diyabetik kemiklerin sert ve süngersi kemik yapılarında kolajen çapraz bağlanma oranında bir azalma tespit edilmiştir. Bu sonuç, diyabetik femur yapısında kolajen kalitesinde bir düşüş meydana geldiğine ve bu düşüşün kemik kırılganlığına katkıda bulunabileceğine işaret etmektedir.Son bulgular, iskelet kası içerisinde depolanan lipitlerin obezitenin oluşumunda önemli rol alan insulin direnci gelişimi ile doğrudan ilgili olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın ikinci kısmı obez Berlin lipit inbred fare (BFMI) hatları longissimus dorsi ve quadriceps iskelet kasları makromoleküllerinin yapısal ve içeriksel olarak karakterizasyonunun ATR-FTIR spectroskopisi ve FTIR mikrospektroskopisi teknikleri kullanılarak yapılmasını, buna ek olarak bu kaslarda kas lifi tipine bağlı olarak gerçekleşen lipit dağılımının konfokal mikroskopisi metodu ile ölçülmesini amaçlamaktadır. Araştırmada 10 haftalık standart üreme diyeti ile beslenmiş BFMI hatları ve 20 haftalık yüksek yağ içerikli diyet ile beslenmiş BFMI hatları olarak iki farklı çalışma grubu kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, hem 10 haftalık hem 20 haftalık BFMI hatları iskelet kaslarında doymamış lipit içeriğinde azalma, trigliserit içeriğinde artma, lipit peroksidasyon oranında artma olduğunu ve bu kaslarda daha kısa zincirli lipitlerin yer aldığını göstermektedir. Ayrıca, bu grupların iskelet kaslarında kas lifi tipine bağlı olarak tip IIa ve ara tip liflerde daha fazla lipit depolanması olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular BFMI hatlarının obez fenotiplerini açıkça göstermektedir. Bununla birlikte, gözlenen bu değişimler daha yüksek obez fenotipine sahip olan 20 haftalık yüksek yağ içerikli diyetle beslenmiş BFMI hatları iskelet kaslarında daha belirgin biçimde gözlenmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen karakterizasyon sonucu özellikle BFMI860 ve BFMI861 hatlarının kendiliğinden gelişen obezite üzerine yapılacak çalışmalarda kullanıma uygun modeller olduğu ve bu modellerin obezitenin genetik temelini aydınlatmaya yönelik çalışmalarda kullanılabilecekleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although the effects of diabetes on bone mineral content has been studied, little is known about the structural alterations in collagen, maturation of apatite crystals and carbonate content in diabetic bone. The first part of this study aimed to investigate the mineral and organic properties of cortical, trabecular and growth plate regions of rat femur tissues in type I diabetes using FTIR microspectroscopy and Vickers microhardness test. A decrease in mineral content (degree of mineralization), decrease in microhardness, increase in carbonate content, increase in size and maturation of hydroxyapetite crystals, which are the implications of increased osteoporosis, were observed in diabetic bone. In addition, a decreased carbonate substitution into bone apatite and an increase in labile type carbonate was observed in diabetic bone. There was a decrease in the level of crosslinking of collagen in cortical and trabecular regions of diabetic femurs, implying a decrease in bone collagen quality that may contribute to bone fragility.Recent evidence implies that intramyocellular lipid accumulation is directly correlated with insulin resistance, a key parameter in the generation of obesity. The second part of this study is mainly focused on the determination of the structural and compositional characterization of macromolecules of longissimus dorsi and quadriceps muscles of Berlin fat mouse inbred (BFMI) lines using ATR-FTIR spectroscopy and FTIR microspectroscopic imaging, together with the quantification of fiber specific distribution of lipids in these muscles by the use of confocal microscopy. The study groups included 10 weeks old standard breeding diet fed (juvenile) and 20 weeks old high fat diet fed control and BFMI lines. The results revealed the loss of unsaturation in lipids, increased triglyceride content, increased amount of lipids having shorter chain length, increased lipid peroxidation and fiber specific accumulation of lipids in type IIa and intermediate fibers in skeletal muscles of both 10 weeks old and 20 weeks old BFMI lines, emphasizing their obese phenotype. However, the alterations were more prominent in skeletal muscles of 20 weeks old high fat diet fed BFMI lines, displaying a more severe obesity phenotype. The results of the characterization revealed that BFMI860 and BFMI861 lines are convenient models for the study of spontaneous obesity and studies to enlighten the genetic basis of obesity.