Over kanserli hastalarda serum ve vasküler endotelyal faktörü, ürokinaz tip plazminojen aktivatörü ve interselüler adezyon molekülü-1 seviyelerinin tümörün evresi ve birbirleri ile olan ilişkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 164802
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KILIÇ AYDINLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Amaç. Bu çalışmanın amacı, epitelyal over kanserlerinde vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), ürokinaz tip plazminojen aktivatörü (uPA) ve solübl interselüler adezyon moleküIü-1 (slCAM-1) serum düzeylerinin tümörün FİGO evresi ve birbirleri ile olan ilişkisini incelemektir. Materyal ve Metod. FİGO evreleri l-IV arasında değişen epitelyal over kanserli otuz iki, selim over tümörlü otuz dört ve sağlıklı otuz dört kadın çalışmaya dahil edildi. Klinik ve patolojik özellikleri kaydedildi. Tedavi öncesi alınan serum örnekleri VEGF ve slCAM-1 için“enzyme-linked immunosorbent yöntem”(ELİSA) ve uPA için kolorimetrik yöntemle çalışıldı. Elde edilen sonuçlar klinik verilerle karşılaştırıldı. Histopatolojik özellikler ve serum VEGF, uPA ve slCAM-1 seviyeleri mukayeseli olarak değerlendirildi. Bulgular. Selim over tümörlü hastaların gebelik ve doğum sayıları, over kanserli grup ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksekti. Over kanserli hastalarda ortalama serum VEGF düzeyleri selim grup ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Serum uPA değerleri açısından üç grup arasında anlamlı fark izlenmedi. Selim over tümörlü hastaların serum sICAM-1 seviyeleri kanserli gruba göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Tümör hacmi, grade'i, histolojisi, lenf düğümü tutulumu ve asit miktarı ile serum VEGF, uPA and slCAM-1 düzeyleri arasında anlamlı fark izlenmedi, ileri evre epitelyal over kanserli hastaların serum VEGF seviyeleri erken evreye göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Over kanserli grupta, asiti olan hastalarda serum VEGF ve Ca 12.5 düzeyleri asiti olmayan hastalara göre anlamlı yüksek bulundu. 68Sonuç. Ameliyat öncesi serum VEGF ve sICAM-1 seviyelerine, over kaynaklı kitlenin doğasını öngörebilmek için ek bir belirteç gözüyle bakmak mümkün görülmektedir. Serum VEGF seviyeleri aynı zamanda habis over tümörünün evresi ve asit varlığı konusunda da bilgi vermektedir. Over kanserinin tanısında VEGF yararlı bir serolojik belirteç olarak kullanılabilir. 69
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective. The aim of this study was to investigate the serum levels of vascular endothelial growth factor (VEGF), urokinase type plasminogen activator (uPA) and soluble intercellular adhesion molecule-1 (slCAM-1) in patients with epithelial ovarian tumors in order to determine the correlation between them and the FIGO stage. Materials and Methods. Thirty-two women with FIGO stages l-IV epithelial ovarian cancer and thirty-four women with benign ovarian tumor undergoing surgery and thirty-four healthy women were enrolled in the study. Clinical and pathological items were recorded. Pretreatment serum samples were measured by enzyme-linked immunosorbent assay for VEGF and slCAM-1, and colorimetric assay for uPA. The results were correlated to clinical data. The histopathological items and serum VEGF, uPA and slCAM-1 levels were evaluated comparatively. Results. The parity was markedly elevated in patients with benign ovarian tumor in comparison with ovarian cancer and control groups. The mean serum level of VEGF was markedly elevated in patients with ovarian cancer in comparison with benign and control groups. There was no significant difference in serum uPA levels between the three groups. The mean serum level of slCAM-1 was markedly elevated in patients with benign ovarian tumor in comparison with the ovarian cancer group. There was no significant difference in serum VEGF, uPA and slCAM-1 levels in respect to tumor size, grade, histology, lymph node metastasis and ascites volume. Serum VEGF levels were markedly elevated in patients with advanced stage epithelial ovarian carcinoma in comparison with an early stage. Serum VEGF and Ca 12.5 levels were 70significantly elevated in patients with ascites in comparison with patients without ascites. Conclusion. Pretreatment serum VEGF and siCAM-1 levels might be regarded as an additional marker in predicting the nature of ovarian tumors. Serum VEGF levels also provides information about the stage and the presence of ascites in malignant ovarian tumors. Therefore, in the future VEGF may be used as a valuable serological biomarker for clinical diagnosis of ovarian cancers. 71