Perianal fistüllerde manyetik rezonans görüntülemenin tanısal değeri
Diagnostic value of magnetic resonance imaging in perianal histulas
  1. Tez No: 164842
  2. Yazar: EBRU GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Amaç: Anal fistüllerin ameliyat öncesi değerlendirilmesinde, prospektif olarak vücut sargılı manyetik rezonans görüntülemenin doğruluğunu cerrahi sonuçlarla karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Klinik olarak anal fistül şüphesi olan 31 hastayı dinamik kontrastlı MRG ile inceledik. MRG bulgularını ameliyat bulguları ile karşılaştırdık. Bulgular: Klinik olarak anal fistül ön tanısı olan 3 1 hasta MRG ile incelendi. On iki hastada anal fistül, 7 hastada perianal sinüs, 5 hastada perianal-perirektal abse, 3 hastada önceki cerrahi girişime bağlı fıbrozis saptandı. Beş hasta ise normal bulundu. Hastaların 20'si cerrahi yöntemle tedavi edildi. Bunların 11'inde fistül, 5'inde perianal-perirektal abse ve 2'sinde ise sinüs olduğu cerrahi olarak doğrulandı. Sonuç: MRG cerrahi anatomiyi doğru bir şekilde gösteren noninvaziv bir görüntüleme modalitesi olup, anal fistüllerin saptanması ve sınıflandırılmasında yüksek doğruluk oranına sahip değerli bir tanı yöntemidir. 45
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: To prospectively evaluate the accuracy of body array magnetic resonance imaging for preoperative assesment of fistula in ano by comparison to surgical results. Materials and Methods: Thirty one patients with clinically suspected fistula-in-ano underwent preoperative dynamic contrast-enhanced magnetic resonance imaging before surgical exploration. The scans of the patients were compared with surgical findings. Results: Thirty one patients with cliniical diagnosis of fistula-in-ano were examined by MR imaging. MRI revealed 12 fistulas, 7 perianal sinuses, 5 perianal -perirectal abscesses and three fibrosis due to previously surgical process. Five patients were normal. Twenty patients were treated surgically. Eleven anal fistulas, 5 perianal-perirectal abscesses and 2 sinuses confirmed surgically. Conclusion: MR imaging is non-invasive imaging modality which is accurately reveals surgical anatomy and is valuable diagnostic tool which is highly accurate in detection and classification of the anal fistulas. 46