Perianal fistüllerin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of perianal fistulas with magnetic resonance i̇maging
- Tez No: 536833
- Danışmanlar: UZMAN ZEHRA HİLAL ADIBELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Perianal fistül yaygın olarak görülen bir hastalık olup görünürde yeterli gözüken ameliyat tekniklerine karşın nüksü sık görülür. Hastalığın yeniden nüksetmesi genellikle cerrahi sırasında gözden kaçan bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Artık preoperatif görüntülemenin enfekte olmuş traktların ve gözden kaçmış apselerin tespitinde oldukça yararlı oldukları kabul edilmektedir. Preoperatif MR bulgularının eşzamanlı ameliyatları etkileyebileceği ve bunun sonucunda hastalığın tekrar etme ihtimalinin azaldığı görülmektedir. Bundan dolayı gelecekte, preoperatif görüntüleme giderek artan şekilde rutin kullanıma girecektir.Bu çalışmada anal bölge anatomisini, anal fistülün patojenezini, fistüllerin sınıflandırılmasını ve görüntülenmesini MR üzerine vurgu yaparak anlatmaya çalıştık. Perinal fistüllü hastalarda MR görüntülerini raporlamada nelere dikkat edeceğimizide tarif ettik. Ayrıca tedavinin etkili olabilmesi için radyologun cerrahi sorulara yanıt verme konusunda kendisini nasıl iyi hazırlayabileceğini de açıklanmaya çalıştık.Operasyon sonuçlarını bildiğimiz 29 hastamızın değerlendirilmesinde MR'ın tanı için değerli bir metod olduğunu ayrıca komplike fistülü bulunan hastalarda apse ve ikincil uzanımları istatiksel olarak anlamlı şekilde saptayabildiğini gördük.
Özet (Çeviri)
Fistula in ano is a common condition that often recurs despite seemingly adequate surgery. The recurrence usually caused by an infection that was missed at surgery. It is now increasingly recognized that preoperative imaging can help identify an infection that would have otherwise gone unidentified. In particular, magnetic resonance (MR) imaging findings have been shown to influence surgery and markedly diminish the chance of recurrence. Thus, preoperative imaging will become increasingly routine in the future.In this study, we explain anal anatomy and the pathogenesis, classification and imaging of fistula in ano, with an emphasis on MR imaging. We describe, how to impose reporting MR imaging in patients with perineal fistula. We also describe how the radiologist is well placed to answer the surgical riddles that must be solved in order for the treatment to be effective.At 29 patients, we know the results of the operation, MR imaging is a valuable method for diagnosis is also complicated fistulas by abscess and secondary extensions in statistically analysis.