Perianal fistül tanı ve evrelemesinde hangi sekans veya eksen daha güvenilirdir?
Which sequence or axis is more reliable for diagnosis and staging of perianal fistules?
- Tez No: 596381
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA UYSAL RAMADAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Perianal fistüllerde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) kullanımı muayene ve diğer tetkiklerle gözden kaçan sekonder traktus ve abselerin tanınmasında önemli rol oynar. Çalışmamızın amacı kontrastlı ajanların olası yan etkilerinden hastaları korumak amaçlı, kontrastsız MRG tetkiklerinin yeterliliklerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2018-Eylül 2019 tarihleri arasında Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda perianal fistül ön tanısına yönelik 52 hastaya çekilen konvansiyonel, kontrastlı ve diffuzyon MRG değerlendirildi. Fistül sayısı hesaplandı. Fistül lokalizasyonu saat kadranında (anal saat) aksiyel görüntülere göre belirlendi. Fistül sınıflandırılması anatomik görüntüleme bulgularını temel alan St. James Üniversite Hastanesi (SJUH) sınıflaması referans alınarak yapıldı. Görüntüler Picture Archiving and Communication System'de (PACS) biri uzman biri asistan olmak üzere iki radyolog tarafından birbirlerinden bağımsız olarak, üç hafta arayla iki kez değerlendirildi. İlk değerlendirmede sadece prekontrast MRG, ikinci değerlendirmede pre-post kontrast MRG birlikte değerlendirildi. Sonuçlar cerrahi sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda Ağustos 2018- Eylül 2019 tarihleri arasında Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalında perianal fistül ön tanısına yönelik MRG çekilen 52 hastada toplam 56 fistül saptandı. Fistüllerin SJUH sınıflamasına göre dağılımları 18'i (%32.1) grade 1, 21'i (%37.5) grade 2, 4'ü (%7.1) grade 3, 10'u (%17.8) grade 4 ve 3'ü (%5.5) grade 5 fistüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The use of magnetic resonance imaging (MRI) in perianal fistulas plays an important role in the recognition of secondary pathways and abscesses that are overlooked by examination and other investigations. The aim of our study was to evaluate the adequacy of unenhanced MRI examinations to protect patients from possible side effects of contrast agents. Materials and Methods: Between August 2018 and September 2019, conventional, contrast-enhanced and diffusion MRI images of 52 patients with pre-diagnosis of perianal fistula were evaluated at the Department of Radiology of Keçiören Training and Research Hospital. Number of fistulas calculated. The localization of the fistula was determined according to the axial images on the clock dial (anal clock). The fistula classification was based on the St James University Hospital (SJUH) classification based on anatomic imaging findings. Images were evaluated independently by two radiologists, one expert and one assistant, twice three weeks apart at the Picture Archiving and Communication System (PACS). Only precontrast MRI was evaluated in the first evaluation and pre-post contrast MRI in the second evaluation. The results were compared with the surgical results. Results: In our study, a total of 56 fistulas were detected in 52 patients who underwent MRI for the diagnosis of perianal fistula between August 2018 and September 2019 at the Department of Radiology of Keçiören Training and Research Hospital. The distribution of fistulas according to SJUH classification was 18 (32.1%) grade 1, 21 (37.5%) grade 2, 4 (7.1%) grade 3, 10 (17.8%) grade 4 and 3 (%) 5.5) grade 5 fistula.