Akut miyokard infarktüsünde serum IGF-1/GFBP-3 düzeyleri ve bunların erken kardiyak yeniden şekillenme ile ilişkileri
Serum IGF-1/IGFBP-3 levels on acute myocardial infarction and relationships with early cardiac remodeling
- Tez No: 192152
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK KEMAL ERYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETAmaç: nsülin benzeri büyüme faktörünün ( GF-1) kardiyovasküler sistem üzerindeönemli etkileri vardır. Miyokard iskemisi oluşturulan hayvan çalışmalarında, GFâ1'in canlı miyokardı apopitozisden koruduğu ve sol ventrikülde (SV) dilatasyongelişmesine engel olduğu görülmüştür. Bu çalışmadaki amacımız akut miyokardinfarktüsü (AM ) tanısı konan hastalarda serum GF-1 ve GFBP-3 düzeylerinintespit edilmesi ve bunların erken dönemde kalpte gelişen kardiyak yenidenşekillenme (KYŞ) ile ilişkisinin araştırılmasıdır.Materyal ve metod: Çalışmaya 65 AM hastası, kontrol grubu olarak 26 sağlıklıolgu alındı. Kabulde kardiyak belirteçler (CK ve CK-MB), kan lipit düzeyleri (total,LDL ve HDL) , ikinci gününde de C-reaktif protein düzeyi çalışıldı. Ayrıca ikincigünü sabahı aç olarak alınan kanda serum GF-1 ve GFBP-3 düzeyleri çalışıldı.GF-1 ve GFBP-3 düzeylerinin tespiti için immünoradyometrik ölçüm yöntemi( RMA) kullanıldı. Hastaların ekokardiyografileri hastaneden taburcu edilmedenönce, Amerikan Ekokardiyografi Cemiyeti tarafından önerildiği şekilde yapıldı.Sonuçlar ortalama ± standart sapma şeklinde verildi. statistikte varyans analiz,paired T ve Pearson korelasyon testleri kullanıldı.Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda GF-1 ve GFBP-3düzeyleri anlamlı olarak yüksek tespit edildi (Tablo). GF-1/ GFBP-3 ile CK/CK-MB ve CRP arasında korelasyon bulunamadı. Akut miyokard infarktüsü sonrasıerken dönemde izlenen SV boyutlarındaki artma ve sistolik fonksiyonlarındakiazalma ile GF-1/ GFBP-3 düzeyleri arasında korelasyon bulunamadı.Tablo; AM sonrası IGF-1/IGFBP-3 seviyeleriHasta grubu Kontrol grubu p değeri243,2 ± 87,9 177,2 ± 81,8IGF-1 ngr/ml 0,013344,3 ± 831,9 2860,8 ± 1077IGFBP-3 ngr/ml 0,03Sonuç: GF-1 sistemi ve GFBP-3 AM sonrası anlamlı olarak artmaktadır. AncakAM sonrası erken dönemde gelişen KYŞ ile ilişkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
SERUM IGF-1/IGFBP-3 LEVELS ON ACUTEMYOCARDIAL INFARCTION AND RELATIONSHIPSWITH EARLY CARDIAC REMODELINGABSTRACTAim: Insulin-like growth factor-I (IGF-I) have major effects on the cardiovascularsystem. The experimental studies with animals which have myocardial ischemiashowed that, IGF-I attenuates apoptosis of cardiomyocytes in viable myocardium andreduces dilation of the left ventricle (LV). The aim of this study were to determinethe changes in circulating IGF-I and IGF-binding protein-3 (IGFBP-3) activity inconsecutive patient with acute myocardial infarction (AMI) and to evoluate therelationship between IGF-I levels and pathologic process of early cardiac remodelingafter AMI.Materials and method: Sixty-five patient with AMI and 26 matched controls wereinvestigated in our study. The cardiac markers (CK, CK-MB), lipid levels (total,LDL, and HDL cholesterol) were measured on admission and C-reactive proteinlevels on the second day. IGF-1/IGFBP-3 levels were also assessed on the secondday after fasting. IGF-1 and IGFBP-3 measurements were performed withimmunoradiometric assay (IRMA). Echocardiography was performed according torecommendations of the American Society of Echocardiography before hospitaldischarge. The variables were expressed as mean ± standard deviation. Variancesanalyze, paired T, and Pearson correlation tests were used for statistical analyses.Results: Compared to normal subjects, IGF-I and IGFBP-3 were significantlyelevated upon AMI (Table). No correlation was found between cardiac enzymes,CRP and IGF-1/IGFBP-3 levels. The increase on size of LV and decrease on systolicfunctions were not corelated with serum IGF-1 and IGFBP-3 levels.Table; IGF-1/IGFBP-3 levels after AMIPatients Controls p Value243,2 ± 87,9 177,2 ± 81,8IGF-1 ngr/ml 0,013344,3 ± 831,9 2860,8 ± 1077IGFBP-3 ngr/ml 0,03Conclusion: AMI is associated with significant increasing in the IGF-I and IGFBP-3levels, but we have not found a relation between IGF-I levels and early myocardialremodeling after MI.