Çocuk yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda antitrombin III düzeyi ve prognostik değeri
Antithrombin III level and its prognostic value in patients monitored in peadiatric intensive care unite
  1. Tez No: 164845
  2. Yazar: BEDİR AY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BOŞNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IX-OZET ATI 1 1 koagülasyon sisteminin en önemli doğal antikoagülanıdır. Koagülasyon sisteminin yetersiz inhibisyonu, intravasküler koagülasyon ve bunun sonucunda oluşan fibrinin meydana getirdiği mikrovasküler tıkanıklık yetersiz organ perfüzyonuna neden olur. Bizim bu çalışmamız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yapıldı. Eylül 2003 ile Temmuz 2004 tarihleri arasında Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatan toplam 215 hasta çalışmaya alındı. Çalışmanın amacı Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatan kritik hastalığı olan olgularda ATIII düzeyi ve bunun mortaliteye olan etkisini araştırmaktı. Olgular MODS'a göre 7 gruba ayrılarak ölen ve yaşayanlarda ATIN düzeyi, sepsis olupta ölen ve yaşayan olgularda ATIII düzeyi ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatan tüm olgularda yaşayan ve ölenlerde ATIII düzeyi istatiksel olarak değerlendirilerek mortaliteye olan etkisini araştırdık. Hastaların yaşları 1-16 yıl (Hastaların yaş ortalaması 47.69±50.3 ay idi) arasındaydı. Hastaların 125 (%58.1) erkek, 90(%41.9) kız idi. Hastaların 87 (%40.4) tanesi ex oldu, yaşayanların sayısı ise 128 (%59.6) idi. Çalışmaya dahil edilen olguların 2 tanesi akrep sokması, 10'u Diabetik ketoasidoz, 2'si elektrik çarpması, 8'i entoksikasyon, 12'si hepatik ensefalopati, 7'si Intrakranial kanama, 9'u status epileptikus, 25'i Merkezi Sinir Sistemi (MSS) enfeksiyonu, 49'u pnömoni, 67'si sepsis, 3'ü suda boğulma, 4'ü multiple travma, 6'sı yılan ısırması, 11 'i çeşitli diğer tanılara sahip idi. Olgular en çok sepsis (%30'i) ve pnömoni (%23'ü) nedeniyle Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine yatışı yapıldı. MODS'a göre olgular guruplandırıldığında ise; 58 tanesinde organ yetmezliği yoktu, 7 tanesi kardiyovasküler yetmezlik, 73 tanesi solunum yetmezliği, 34 tanesi nörolojik yetmezlik, 17 tanesi hematolojik yetmezlik, 10 tanesi renal yetmezlik, 16 tanesi hepatik yetmezlik idi. Gastrointestinal yetmezlikli olgularımız yoktu. 57Sonuç olarak kritik hastalığı olupta ölen olgularda yaşayanlara göre ATIN düzeyi anlamlı olarak düşük bulundu. Sepsis olupta ölen olgulardaki ATIM düzeyi yaşayan olguların ATIII düzeyine göre anlamlı olarak düşük bulundu. MODS'a göre solunum yetmezliği nedeniyle ölenlerde ATIII düzeyi anlamlı olarak düşük bulundu. Hepatik yetmezlikli olgularda ATIII düşüktü ama hasta sayısı azdı. Hematolojik, nörolojik ve renal yetmezlikli hastalarda ATIII sağkalım ile ilişkili bulunmadı, fakat bu gurupta hasta sayımız az idi. Sonuç olarak tüm vakalar değerlendirildiğinde Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen hastalarda ATIII düzeyi ölen olgularda düşük olup prognostik değeri olduğu görüldü. 58
Özet (Çeviri)
X-SUMMARY Antithrombin III (ATIII) is the most important natural anticoagulant of the coagulation system. Inadequate inhibition of coagulation system, intravascular coagulation and than production of fibrine can cause microvascular occlusion, virtually causes insufficient organ perfusion. The aim of this study is to research relation of serum ATIII level with the mortality in critically ill patients admitted to Paediatric Intensive Care Unite (PICU). The study is consisted of 215 critically ill patients admitted to PICU of Dicle University Research Hospital, Turkey, between September 2003 and July 2004. The cases were separated into seven groups according to Multiple Organ Dysfunction Syndrome (MODS). Serum ATIII level obtained from patients who died were compared with patients who recovered from disease and association of serum ATIII level with mortality were investigated. The age of patients were ranged from 1 to 16 years. 125 patient were male (58 %) and 90 were female (42 %), 87 of patients were died (40,4%). The diagnosis of patients were sepsis (n=65), pneumonia (n=49), central nervous system infection (n=25), hepatic encephalopathy (n=12), diabetic ketoacidosis (n=12), status epilepticus (n=9), intoxication (n=8), intracranial haemorrhage (n=7), snake envenomation (n=6), multiple trauma (n=4), immersion injury (n=3), scorpion bite (n=2), electric injury (n=2), and others (n=11). The most common diagnosis were sepsis (30%) and pneumonia (23%). When cases classified according to MODS, 73 patient have respiratory, 34 neurologic, 17 haematologic, 16 hepatic, 10 renal, 7 cardiac dysfunction and 58 patients have not any organ dysfunction. There was not any patient with gastrointestinal insufficiency. The ATIII level in patients with sepsis who died from disease is lower compared with the survivors with sepsis. Totally ATIII levels in patients who died is lower compared with the survivors. Especially, serum ATIII level were found low in 59patients who died due to respiratory insufficiency. Serum ATIM levels were low in patients with hepatic insufficiency but number of patients were low. There was not any relation between serum ATI 1 1 and mortality in the patient with haematologic, neurologic and renal insufficiency but the number patients were not enough in these groups. In conclusion ATIII levels were found to be low in patients monitored up at PICU and died. Low serum ATIII level may be used as a poor prognostic factor. 60