Heterotopik retroperitoneal kalp transplantasyonu yapılmış cross-match uygunsuzluğu olan tavşanlarda MMF'nin steroid ile transplant motor aktivite süresi ve rejeksiyon açısından karşılaştırılması
- Tez No: 164854
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI- ÖZET Genel Bilgi ve Amaç : Kalp transplantasyonu, son dönem kalp yetmezliğinde önemli bir yer tutmaktadır. Ancak transplantasyonun etkinliği immün sistemin varlığı ile sınırlandırılmaktadır. İmmünsüpressif ajanlar bu olumsuzluğu gidermek için kullanılan ilaçlardır. MMF son zamanlarda, solid organ transplantasyonlarında adı sık duyulan bir ajandır. Bu çalışmada, MMF' yi cross-match uygunsuzluğu olan transplantasyon vakalarında steroidle karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod : Yeni Zelanda beyaz tavşanlarında, cross-match uygunsuzluğu olan donör ve resipiyent arasında, retroperitoneal kalp transplantasyonu uygulanmıştır. Hayvanlar iki gruba ayrılmıştır. Steroid grubu (n=9;9 donör) preop 2 mg/kg steroid intra müsküler preoperatif iki gün, MMF grubu (n=10;10 donör) preoperatif 12.5 mg/kg peroral preoperatif iki gün uygulanmıştır. Operasyon sonrası transplantm motor aktivitesi duruncaya kadar beklenmiştir. Transplantm motor aktivitesi bittikten sonra transplant çıkarılmış ve resipiyent sakrifiye edilmiştir. Bulgular : Gruplar arasında rejeksiyon skorlaması bakımından, anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak motor aktivite süresi bakımından anlamlı fark MMF lehine bulunmuştır. Sonuç : Mevcut deneysel çalışma, MMF' nin cross-match uygunsuzluğu olan heterotopik transplantasyon yapılmış tavşanlarda, transplant rejeksiyonunun histopatolojik skorlama olarak steroidle anlamlı fark bulunmayacak düzeyde ancak transplantın motor aktivite süresinin steroidten anlamlı fark olacak şekilde uzattığım ortaya koymuştur. 62
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Background and Purpose: Heart transplantation has an important role in end-stage heart failure; however the effect of transplantation is restricted mainly by it's own immune system. Immune suppressive agents are the drugs that are used to overcome this problem. Among these, MMF is a very commonly used drug in solid organ transplantations. In this study, the comparison of MMF with steroid is aimed in cases of heterotropic heart transplantation with unsuitable cross-match. Materials and Method: In this study New Zelland white rabbits were used and retroperitoneal heart transplantation is performed between donors and recipients with unsuitable cross-match. Animals were divided into two groups. In the steroid group (n=9; 9 donors) intramuscular 2 mg/kg steroid during the preoperative two days, and in the MMF group (n=10; 10 donors) peroral 12,5 mg/kg MMF during the preoperative two days were used. After the operation, we have waited untill the motor activity of the donor stopped. After the motor activity ceased, transplant is resected and recipient is sacrified. Findings: In case of rejection scores, not any significant difference is found between the groups; however there was a significant difference for the duration of motor activation in MMF group. Conclusion: This experimental study demonstrates that MMF has no significant effect against steroids in case of histopathological scoring of transplant rejection whereas statistically signifantly MMF increased the duration of motor activity when compared to steroids in transplanted rabbits with unsuitable cross-match. 63