İnternal hernilerin enteroklizis ile değerlendirilmesi
Evaluation of i̇nternal hernias with enteroclysis
- Tez No: 455845
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞUR KORMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnce barsaklar anatomik lokalizasyonu, uzun yapısı ve kıvrımlı seyri nedeniyle incelenmesi zor bir organdır. Teknolojik gelişmelere karşın ince barsak hastalıklarının tanısında halen güçlükler yaşanmaktadır. Enteroklizis; entübasyon gerektiren ince barsakların altın standart radyolojik inceleme yöntemidir. İnternal herni intraabdominal viseral bir organın periton ya da mezenterdeki bir açıklıktan fıtıklaşmasıdır. İnternal herniler ince bağırsak tıkanıklığının nadir görülen bir nedenidir. Akut intestinal obstrüksiyonla ortaya çıkabildikleri gibi kronik, non-spesifik abdominal yakınmalarla da kendilerini gösterebilir. Özgün klinik ve laboratuar bulgusu olmadığından tanıda radyolojik görüntülemeler ön plandadır. Genel anatomik morfolojik vizyon gerektiğinden endoskopik yöntemler ile tanısı mümkün değildir. Kliniğimizde nedeni bilinmeyen kronik karın ağrısı şikayeti ve açıklanamayan subileus atakları olan 27 internal herni olgusu EKL ile incelenmiştir. Çalışmamızda enteroklizis ile internal herni insidans oranı %4.5 bulunmuştur. Bu 27 internal herni olgusunun %37'sini paraduodenal herniler, %27'sini transmezenterik herniler, %18'ini paraçekal herniler, %15'ini sigmoid mezokolon hernileri ve %7'sini supravezikal herniler oluşturmuştur. Olguların obstrüksiyon varlığı, seviyesi ve derecesi araştırılıp ele alınmıştır. Geçirilmiş batın operasyonu anamnezine göre olguların internal herniler ile ilişkisi irdelenmiştir. Eşlik eden patolojiler değerlendirilmiştir. Rutin klinik uygulamalarda internal hernilerin tanısı ciddi obstrüksiyon ve komplikasyon geliştiği zaman akut bulguların ortaya çıkmasıyla konabilmektedir. Enteroklizis ile mortal komplikasyonlar gelişmeden önce müphem semptomlar mevcutken veya asemptomatik iken tanı koymak mümkün olmaktadır. Sonuç olarak hastalığın tanısının, tipinin ve eşlik edebilen obstrüksiyonun belirlelenmesi amacıyla konvansiyonel EKL yöntemini yüksek güvenilirlik oranıyla önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Radiologic examination of the small intestine is quite difficult due to its anatomical localization, long structure and curved course. Despite technological developments, diagnosis of small bowel diseases has been still experiencing serious difficulties. Enteroclysis is gold standard as radiological method in examining small intestine which requires intubation. Internal hernia is such a herniation that an intraabdominal visceral organ herniates through a peritoneal or mesenteric defect. Internal herniations are rare causes of intestinal obstructions. They may arise from either acute intestinal obstructions and also with chronic abdominal complaints. There is because no spesific clinical and laboratuar findings, radiologic imagings are of primary importance. Due to it requires general anatomical morphological vision, exact diagnosis is not possible with endoscopic methods. In our clinic, 27 internal herniation cases with chronic abdominal pain and with unexplained episodes of subileus were examined with enterocylisis. In our study, the incidence of internal hernia rate of %4.5 was found with enteroclysis. These 27 internal hernie cases consist of %37 with paraduodenal hernies, %27 with transmesenteric hernies, %18.5 with paracecal hernies, %15 with sigmoid mesocolon hernies and %7 with supravesical hernies. The presence, level and degree of obstructions were investigated. Relationships of the cases with internal herniations were considered in according to previous abdominal surgery histories. Associated pathologies were evaluated. In routin clinical practice, the diagnosing of internal herniations are achived by the time when severe intestinal obstructions and complications arises. Enteroclysis makes possible to diagnose before arising mortal complications and when cases are asymptomatic or symptoms are uncleared. As a result, we suggest conventinal Enterocylisis method with high reliability rate, in the aim of diagnosing and determination types of the disease and the probable acommponied obstruction.