İntestinal tüberküloz'da cerrahi yaklaşım; primer kapama veya rezeksiyon
  1. Tez No: 164932
  2. Yazar: EREN ALİ MECİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT KIRIMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Kliniğimizde ve üniversitemizle bağlantılı 2 hastanede tüberküloz (TB) perforasyonuna bağlı duuodenum ve ince barsak perforasyonu tanılan ile öpere edilen 18 hastanın hastane kayıtlan derlendi. Klinik tablolar olaysızdı. En sık görülen semptom ciddi karnı ağnsıydı (%94,44). Düz karın grafisinde pneumoperitoneum %55,55 sıklıkla tespit edildi. Tüm operasyonlar başvurudan itibaren ilk 24 saatte yapıldı. Cerrahi prosedür olarak ülserin oval eksizyonu ve primer sutur (n=ll); rezeksiyon ve uç uca anastomoz (n=6) ve uç ileostomi (n=l) yapıldı. Dört hastamız re-opere edildi: sağ hemikolektomiyi takiben uç ileostomi (n=l); uç ileostomi (n=2); ve loop ileostomi konstrüksiyonu (n=l) yapıldı. Primer sutur grubunda dört hasta öldü; reoperasyonları takiben (n=3) ve ve primer suturu takiben (n=l) ve aym grupta 1 hasta 6 aylık takipten sonra öldü. Rezeksiyon ve anastomoz grubunda ölen olmadı. Bu çalışmadan çıkanlan netice ile - duodenal tutulum hariç - intestinal TB perforasyonunda primer suture nispeten rezeksiyon ve anastomozu önemle tavsiye ediyoruz. 24
Özet (Çeviri)
SUMMARY The hospital records of 18 patients operated on for tuberculosis (TB) perforation of duodenum and small intestine at our Institute and 2 University Affiliated Hospitals between 1995 and 2003 were reviewed. Clinical features were uneventful. The most common presenting symptom was severe abdominal pain 94.44%. Pneumoperitoneum on abdominal plain radiographs was only found to be 55.55%. All of the operations were conducted within 24 hours of the admission. Surgical procedures consisted of oval excision of the perforation and primary suture (n=ll); resection and end-to-end anastomosis (n=6); ileostomy construction (n=l). Four patients are reoperated: end- ileostomy following right hemicolectomy (n=l); end- ileostomi (n=2); and loop ileostomy construction (n=l). In the primary suture group, there were 4 (36.3%) deaths after reoperations (n=3) and primary suture performing (n=l) and there was 1 late death in the follow-up after 6 months of the same group. None of the 6 patients died in the resection and anastomosis group. Based on the result of this study we highly recommend resection and anastomosis of intestinal TB perforation rather than primary suture with an exception of the duodenum. 25