Küçük hücreli akciğer kanserlerinde prognostik faktörler
The prognostic factors of small cell lung cancer
  1. Tez No: 164954
  2. Yazar: MUSTAFA AKANSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
BOLUM 7 ÖZET Akciğer kanseri bugün dünyada ek sık görülen kanserdir ve aynı zamanda kanser ölümlerinin en sık nedenidir. Akciğer kanseri ile sigara arasında kuvvetli bir ilişki olduğu gösterilmiştir. 1950'lilerin başlarında tütün dumanının akciğer için kanserojenik olduğu gösterilmiştir. Dünya çapında, tam anında hastalarda sıklıkla metastaz olmakta ve yaşam süresi çok düşük olmaktadır. KHAK, yeni akciğer kanseri vakalarının yaklaşık % 20 - 25 'ini oluşturmaktadır. Çoğu vakada sigara içme öyküsü vardır. KHAK, erken metastaz yapma eğilimi olan saldırgan bir hastalıktır. Tanı anında vakaların hemen hemen % 60'ı yaygın hastalık evresindedir. Akciğer kanseri hücre tipleri arasında KHAH radyoterapiye ve farklı kemoterapötiklerc karşı en hassas olandır. Veterans Administration Lung Cancer Study Group KHAK'ni sınırlı hastalık ve yaygın hastalık şeklinde ikiye ayırmıştır. Sınırlı evre hastalıkta hastalık sadece bir hemitoraksta sınırlı kalmakla birlikte bölgesel lenf nodlannın tutulumu (hiler, ipsilateral veya contrlateral mediastinal lenf nodlan ve/veya supraklavikular lenf nodlan) vardır. Plevral sıvının sitolojisinin pozitif veya negatif olması durumunda da sınırlı hastalık evresine dahil edilir. Yukarıdaki tanımlamanın dışındaki durumlar yaygın hastalık evresini tanımlar. KHAK ile KHDAK arasında benzerlikler ve farklılıklar mevcuttur. KHDAKinde olduğu gibi, KHAK sigara içimi ile ilişkilidir, genellikle ileri evrededir, benzer kemoterapötiklerle tedavi edilirler. Kemoterapi yaşam süresini uzatmaktadır ve platin bazlı kemoterapi standarttır. Tedavi edilmiş KHAK ve 89KHDAK'nin yaşara süreleri benzerdir.( lokal hastalık 15-20 ay, yaygın hastalıkta 8-10 ay) Buna karşın, KHDAK'nden farklı olarak, KHAK erken hematojen metastaz yapmaya, paraneoplastik sendromlara ve ilaç tedavisine karşı duyarlı olma eğilimindedir. KHAK için birkaç prognostik faktör tanımlanmıştır. Önemli prognostik faktörlere örnek olarak hastalığın evresi, performans status, yaş, metastazın varlığı, laktat dehidrogenazı verebiliriz. Çalışmamızda kullandığımız prognostik faktörler: Yaş, cinsiyet, hastalığın evresi, metastazın varlığı, laktat dehidrogenaz, alkalen fosfataz, trombosit sayımı, beyaz küre sayımı, hemoglobin, ESH. Nisan 2005 tarihinde hastaları telefon ile aradık. 106 hastadan sadece 3 'ünün yaşadığını saptadık. 29 hastaya ise ulaşılamadı. Tara anında hastaların % 57.5'i yaygın hastalık evresindeydiler. Ortalama yaşam süresi 36 haftaydı. Çalışmamızda genç hastaların (60 yaş altı) yaşlı hastalardan daha uzun yaşam süresine sahip olduklarını saptadık. Sınırlı ve yaygın hastalık evresindeki hastaların ortalama yaşam süreleri 45.95 ve 35.54 haftaydı. Hastalarımızın % 75.4'ünde LDH düzeyleri yüksekti ve LDH değerleri yüksek olan ve normal olan hastaların ortalama yaşam süreleri 35.26 ve 57.75 haftaydı. En az 2 metastazı olan ve 2'den az metastazı olan hastaların ortalama yaşam süreleri 27.83 ve 44.66 haftaydı. En az 3 metastazı olan ve 3'den az metastazı olan hastaların ortalama yaşam süreleri 31.66 ve 41.11 haftaydı ESH yükselmiş veya normal olan hastaların ortalama yaşam süreleri 37.71 ve 52.40 haftaydı. Beyin metastazı olan ve olmayan hastaların ortalama yaşam süreleri 27.87 ve 40.47 haftaydı. Karaciğer metastazı olan ve olmayan hastaların ortalama yaşam süreleri 31.69 ve 42.58 haftaydı. Kemik metastazı olan ve 90olmayan hastaların ortalama yaşam süreleri 31.10 ve 42.20 haftaydı. Adrenal metastazı olan ve olmayan hastaların ortalama yaşam süreleri 27.50 ve 40.23 haftaydı. Plevral efüzyonu olan ve olmayan hastaların ortalama yaşam süreleri 30.68 ve 41.55 haftaydı. Sonuç olarak, yaş, hastalığın yaygınlığı, LDH, ESH, metastaz sayısı, beyin metastazı, karaciğer metastazı, kemik metastazı, adrenal metastazı ve plevral sıvının yaşam süresini anlamlı bir şekilde etkilediği saptandı. Diğer yandan, cinsiyet, kilo kaybı, beyaz küre sayısı, trombosit sayısı, hemoglobin, serum ALP ve akciğer metastazının yaşam süresi üzerine anlamlı bir etki yapmadıkları saptandı. 91
Özet (Çeviri)
CHAPTER 7 SUMMARY Lung cancer is the most common cancer in the world today and it is also the most common cause of cancer death worldwide. Lung cancer demonstrates a strong etiolgic association with smoking. As early as 1950, there was evidence to show that tobacco smoke was carcinogenic to the lung. Worldwide, the prognosis for patients with lung cancer is very poor, with metastasis often present at the time of diagnosis. Small cell lung cancer (SCLC) accounts for approximately 20 - 25 % of all new cases of lung cancer. The majority of cases are due to cigarette smoking. SCLC is an aggressive malignancy with a propensity for early metastasis. At diagnosis, almost 60 % of patients will have extensive disease. Among all cell types of lung cancer, SCLC is the most sensitive to both radiation therapy and many different chemotherapeutic agents. The classic Veterans Administration Lung Cancer Study Group (VALSG) staging system of limited and extensive stage remains the most universally utilized staging system for SCLC. Limited-stage disease includes patients with disease restricted to one hemithorax, with regional lymph node metastases including hilar, ipsilateral or contralateral mediastinal lymph node and/or supraclavicular lymph node involvement. Patients with cytologically positive or negative ipsilateral pleural effusions are also included in limtede- stage disease. Disease that does not meet these rules is defined as extensive disease. There are both similarities and dissimilarities between SCLC and non- small cell lung cancer (NSCLC). Like NSCLC, SCLC is associated withsmoking, usually presents at advanced stage and is treated with similar chemotherapeutic agents. Chemotherapy improves survival and platinum- containing chemotherapy regimens are standard. Survival of treated SCLC and NSCLC are similar for locally advanced disease (median survival 15-20 months) and metastatic disease (median survival 8 - 10 months). However, unlike NSCLC, SCLC has a propensity for early hematogenous spread, for association with paraneoplastic syndromes and for chemosensitivity. İn contrast to NSCLC patients, SCLC patients with a poor performance status still benefit from chemotherapy. Several key prognostic factors have been identified in SCLC. The important prognostic factors include stage of disease, performance status, age, site of metastatic disease and lactate gehydrogenase. In our study, we used these factors: Age, gender, stage of disease, site of metastatic disease, lactate dchyrogenase, alkaline phosphotases, platelets, white cell count, haemoglobin, ESR. According to our results, all survival data were update to April 2005. At that time, 3 of 106 patients were still alive. 29 patients were lost to follow up. 57.5 % of patients with SCLC had extensive disease at the time of diagnosis. The median survival time of the entire population was 36 weeks. Our study showed that young patients ( under 60 year-old) had a better survival than older patients. The median survival time (MST) of limited disease and extensive were 45.95 and 35.54 weeks. Patients with limited disease had a better survival than patients with extensive disease. Lactat dehydrogenase (LDH) was elevated in 75.4 % of our patients and the MST of patients with high LDH level and normal LDH level were 35.26 and 57.75 weeks. The MST of patients with 2 metastases at least and less than 2 were 27.83 and 44.66 weeks. The MST of patients with 3 metastases at least and less than 3 93were 31.66 and 41.11 weeks. The MST of patient with elevated erythrosit sedimatation rate (ESR) level and normal ESR level were 37.71 and 52.40 weeks. The MST of patients with or without brain metastases were 27.87 and 40.47 weeks. The MST of patients with or without liver metastases were 31.69 and 42.58 weeks. The MST of patients with or without bone metastases were 31.10 and 42.20 weeks. The MST of patients with or without adrenal metastases were 27.50 and 40.23 weeks. The MST of patients with or without pleural effusion were 30.68 and 41.55 weeks. Finally, age, extent of disease, LDH, ESR, number of metastases, brain metastases, liver metastases, bone metastases, adrenal metastases and pleural effusion had a significant impact on survival. On the other hand, gender, lost of body weight, white blood cell count, platelet count, haemoglobin level, serum alkaline phosphatases, lung metastases had no significant on survival. <>4