Kronik obstrüktif akciğer hastalığı stabil dönemde nütrisyonel parametrelerin değerlendirilmesi
In stabl COPD nutritional measurements assement
- Tez No: 164955
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN ACICAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
7. ÖZET Malnütrisyon KOAH hastalığının sık görülen bir komplikasyonudur. KOAH'la malnütrisyon prevalansı, nütrisyoncl değerlendirme tekniğine ve çalışılan populasyona göre farklılık göstermektedir. Malnütrisyon, ağır KOAH'lılarda ve kronik hipoksemiklerde daha sık görülmektedir. KOAH hastalarında yağsız vücut kitlesinde azalma düşük ve hatta normal ağırlıklılarda bile görülebilmektedir. Düşük beden kitle indeksi KOAH'da sağkalımı etkileyen, akciğer fonksiyonlarından bağımsız bir prognostik faktördür. Nütrisyonel yetersizlik solunum sistemi fonksiyonlarını farklı yollardan etkilerken, KOAH hastalığı da nütrisyonel durumu olumsuz yönde etkilemektedir. KOAH'ın sistemik hastalık olması, solunum fonksiyonları dışında diğer sistemleri de etkilemesi nedeniyle nütrisyonel durumun tanımlanması KOAH hastalığında klinik değerlendirmenin bir parçası olmalıdır. Nütrisyonel durumun değerlendirmesinde besin alım öyküsü, antropometrik ölçümler ( ÜKÇ, TDKK, el dinamometresi, BKİ) ve biyokimyasal yöntemler ( tam kan sayımı, senim üre, kreatinin, serum elektrolitleri, serum albumin, prealbumin, transferin, CRP) noninvasiv, ucuz, hızlı ve kolay olduğu için rutin olarak kullanılabilir. Malnütrisyon sonucu; Akciğer yapısında amfizematöz değişiklikler oluşmakta, hipoksemiye yanıt bozulmakta, solunum kas kitle ve gücü azalmakta, akut solunum yetmezliği riski artmakta, infeksiyona yatkınlıkda artış sonucu atak sayısı artmakta, hastaneye yatış sayısında, hastanede kalış süresinde ve mekanik ventilatöre bağlanma oranında artış olmakta ve sonuçta KOAH hastalık morbidite ve morlalitesinde artışa yol açmaktadır. Bu nedenle nütrisyonel bozukluğun tanımlanması ve önlenmesi KOAH hastalık seyrinde önemlidir ve KOAH hastalarının değerlendirmesi içinde nütrisyonel değerlendirme yer almalıdır. Kilo kaybı KOAH'da FEV| ve Pa02 gibi bağımsız bir prognostik faktördür. Malnütrisyonun FEVı ve Pa^'den farkı uygun tedavi ile düzeltilebilir olmasıdır. Uygun nütrisyon desteğiyle vücut ağırlığı arttırılarak solunum parametreleri değişmeksizin prognozun değişmesi mümkündür. Bu nedenle KOAH'lı hastaların klinik değerlendirmesine nütrisyonel durumun da eklenmesi gerekir. 83
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Malnutrition is a common complication of COPD. The prevalance of malnutrition in patients with COPD is quite variable, according to the method of nutritional assesment and the population studied. Malnutrition is more frequent in patients with advanced disease, especially those with chronic hypoxemia. Reductions in fat free mass can be present in among patients in whom body weight is low and even is normal. Low body weight index is a prognostic factor in survival, independent of lung function in COPD. It is unclear whether malnutrition is the cause of deterioration in pulmonary functions, or whether it is a simply reflect of other processes intrinsic to the disease. Because COPD is a multi-systemic disease, nutritional intervention should be a part of the clinical assesment in COPD. Dietary intake analyse, anthropometric measurements ( including MAMS, TSF, BMI and handgrip dynamamometry) and blood tests (including complete blood count, serum electrolytes, total protein, serum albumin, prealbumin, transferin, CRP, blood urea nitrogen, serum creatinine) are simple, non-invasive, cheap and practical and they can be used in nutritional assesment. Results of malnutrition ; emphysematous changes occure in lung structure, the compansotary to hypoxemia deteriorates, respiratory muscle mass and strength decreases, the risk of acute respiratory failere increases, prevalance of infections and so the exesarbations increases, frequency and duration of hospitalization increases, mechanical vantilation rise increases and at last morbidity and mortalitiy in COPD increases. Becaouse of these reasons searching nutritional depletion and nutritional support is important in the COPD prognosis and nutritional measurements should be taken in account in COPD. Weight loss is a significant predictor of survival, independently of FEVi and Pa"2 in COPD and the difference from the other factors is at least partly reversible. The effect of nutritional support in the management of patients with COPD could change the prognosis without changing the pulmonary functions. All these results indicates the importance of nutritional intervention in COPD and nutritional assesment should be included in the clinical assesment of COPD. 84