Vitiligoda dar bant UVB tedavisi
Treatment of vitiligo with narrow-band UVB
  1. Tez No: 164959
  2. Yazar: FİLİZ KUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL KUNDAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET AMAÇ: Vitiligo, toplumun %1'ini etkileyen, önemli kozmetik bozukluklara neden olabilen kazanılmış bir pigmentasyon bozukluğudur. Yaygın vitiligoda en sık kullanılan tedavi fotokemoterapidir ancak uzun ve kısa dönemde pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Son yıllarda vitiligo tedavisinde dar bant UVB fototerapisinin güvenli ve etkili bir yöntem olduğu rapor edilmektedir ancak bu konuyla ilgili az sayıda çalışma bulunması nedeniyle klinik deneyimler kısıtlıdır. Araştırmacılar, farklı vücut alanlarında repigmentasyon oranlarının farklı olduğunu gözlediklerini belirtmişlerdir ancak değişik lokalizasyonlardaki repigmentasyon oranlarım gösteren kesin veriler bulunmamaktadır. Bu araştırmanın amacı dar bant UVB tedavisinin vitiligo hastalarında farklı lokalizasyonlardaki etkinliğini araştırmak ve tedaviye cevabı etkileyen faktörleri belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda vitiligo tanısı alan 35 hastanın farklı lokalizasy ondaki toplam 155 lezy onunda dar bant UVB tedavisinin etkisi araştırıldı. Tedavi süresince tüm hastalara, haftada 3 gün, ardışık olmayan günlerde dar-bant UVB, 6 ay-1 yıl süreyle uygulandı. Tedaviye tüm hastalarda 0.2 J/cm2 doz ile başlandı ve her seansda doz 0.2 J/cm arttırıldı. BULGULAR: Dar bant UVB tedavisi sonrasında hastalarda yüz, boyun, aksilla, gövde, üst ekstremitelerde mükemmel yanıt; alt ekstremiteler ve göz kapağında iyi derecede yanıt; diz, dirsek, el, perioral bölgede orta derecede yanıt; ayak ve parmak ucunda zayıf yanıt elde edildi. Yaş, hastalık süresi, hastalığın başlama yaşı, cinsiyet, deri tipi, aile öyküsünün varlığı ve diğer tedavilere dirençli olma ile dar bant UVB tedavisinin etkinliği arasında ilişki saptanmadı. Perifolliküler ve miks pigmentasyon izlenen lezyonlarda ve ilk pigmentasyonun erken başladığı lezyonlarda cevap oranının daha yüksek olduğu saptandı. Hastalık aktivitesi VİDA skoruyla değerlendirildi ve tedavi sonrasında hastaların VİDA skorlarında anlamlı azalma saptandı. Tedavi kesildikten sonra tekrar değerlendirilen 22 hastanın 11'inde (%50) repigmentasyonun stabil kaldığı ve yeni lezyon oluşmadığı, %50'sinde ise yeni 45lezyon gelişimi ve/veya repigmente olan lezyonlarda tekrar depigmentasyon geliştiği izlendi. Hastalarda eritem, deri kuruluğu ve kaşıntı dışında yan etki izlenmedi. SONUÇLAR: Farklı bölgelerdeki vitiligo lezyonlannm tedaviye cevap oranları farklı olduğundan, herhangi bir tedavi yönteminin etkinliğini araştıran çalışmalarda genel cevap oranı yerine bölgesel cevap oranlarının değerlendirilmesi, hem klinisyenlerin hastaların belirli bölgelerdeki cevap oranlarını tahmin etmelerine yardımcı olacak, hem de farklı çalışmaların karşılaştırılmasına ve tedaviye cevabı etkileyen değişkenlerin daha doğru saptanmasına imkan verecektir. Çalışmamızda repigmentasyonun erken başladığı lezyonlarda tedaviye cevabın daha iyi olduğunu saptadık ancak iyi cevap elde edilmesi için gereken ortalama pigmentasyon başlama seans sayısının saptanması için bu konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Sonuç olarak, dar bant UVB, vitiligo tedavisinde etkin ve güvenli bir tedavi yöntemidir, uzun süren bu tedavide hastanın hastaneye bağımlı kalması tedaviyi kısıtlayan en önemli faktördür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Vitiligo, dar bant UVB, repigmentasyon, fototerapi. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBJECTİVES: Vitiligo is an acquired depigmentation disorder of great cosmetic importance, affecting 1% of the general population. Photochemotherapy is the most commonly used treatment modality in extensive vitiligo, but is associated with many short and long term side effects. Recently, narrow bant UVB phototherapy has been reported to be effective and safe therapeutic option in patients with vitiligo but clinical experience is limited, with few reports published in the literature so far. Although investigators have reported their clinical impressions with respect to the differential response of vitiligo to phototherapy based on body sites, there are almost no data that quantify these differences in repigmentation according to specific locations. The purpose of this study is to investigate the differential response of vitiligo to narrow bant UVB based on body sites and to determine the factors effecting the response rate. MATERIAL AND METHODS: In this study, the efficacy of narrow bant UVB therapy in 155 lesions on different locations of 35 vitiligo patients is investigated. Patients were treated with narrow bant UVB thrice weekly on nonconsecutive days, for six months to one year. The starting dose was 0.2 J/cm for all of the patients, with 0.2 J/cm increments at each subsequent treatment. RESULTS: After narrow bant UVB treatment; on face, neck, axilla, trunk, upper extremities perfect response; on lower extremities and eyelids good response; on knee, elbow, hand and perioral regions moderate response; on foot and finger tips poor response was achieved. There was no relationship between the response rate and the variables age, disease duration, age of disease onset, sex, skin type, positive family history, resistance to therapy. It is determined that better response rates were observed on the lesions which pigmentation observed early or pigmentation with perifollicular or mixed type. The disease activity, as represented by the VTDA scores, was significantly decreased after the therapy. It's determined that 1 1 (%50) of the 22 patients that were evaluated after the cessation of the therapy have retained their pigmentation without any new vitiligo lesions while %50 of them experienced 47depigmentation in newly repigmented areas or new vitiligo lesions developed. No adverse effect was observed except pruritus, erythema and xerosis. CONCLUSIONS: As with treatment, the response rate in different areas changes in vitiligo, evaluation of efficacy of any treatment modalities according to the regional variation by body site instead of overall response rate may allow clinicians to estimate for patients the likely degree of repigmentation, the response according to body site, comparison of different trials and evaluation of the variables which may effect the response rate. In this study we determined that early repigmentation correlates with better response but in order to determine the mean repigmentation treatment number for better response, more clinical trials are needed. In conclusion, treatment of vitiligo with narrow bant UVB is an effective and safe treatment. The most important limitation of narrow bant UVB therapy is the requirement of multiple visits to hospital for a long time. KEY WORDS: Vitiligo, narrow bant UVB, repigmentation, phototherapy. 48