Vitiligo hastalarında serum 25(OH) D vitamini ve IL-33 düzeylerinin dar bant UVB tedavisi sonrası değişimlerinin klinik iyileşme düzeyleri ile karşılaştırılması
The correlation between alterations of serum 25(OH) vitamin D and IL-33 levels and clinical improvement after narrow band UVB treatment in vitiligo patients
  1. Tez No: 448733
  2. Yazar: EMİN SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLEKON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vitiligo etyolojisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Vitiligo patogenezinde en çok kabul gören hipotez otoimmün mekanizmalarla ilgilidir. Yakın zamanlı çalışmalarda, serum D vitamini ve IL-33 düzeylerinin vitiligo gelişimi ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda 20 vitiligo hastasının serum 25(OH) D vitamini ve IL-33 düzeyleri, yaş ve cinsiyet eşlenik kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Ek olarak dar bant UVB tedavisi alan bu hastaların, tedavinin 2. ve 4. aylarında serum 25(OH) D vitamini ve IL-33 düzeylerindeki değişimin klinik iyileşme düzeyleri ile korelasyonu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The etiology of vitiligo has not been completely elucidated. The leading hypothesis for pathogenesis of vitiligo is related to autoimmune mechanisms. In the most recent studies, serum vitamin D and IL-33 levels were found to be associated with the development of the disease. In our study, serum 25(OH) vitamin D and IL-33 levels of 20 vitiligo patients were compared to those of sex and age matched controls. Additionally, the correlation between clinical improvement and the alteration in serum 25(OH) vitamin D and IL-33 levels at the 2nd and 4th months of narrow band UVB treatment were also assessed.