Diyabetik ve diyabetik olmayan dispeptik hastalarda endoskopik bulguların ve helicobacter pylori varlığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 164970
  2. Yazar: DENİZ AVCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT KANTARÇEKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Helicobacter pylori günümüzde pek çok gastrik rahatsızlığın etkeni olarak bilinen ve dünyada önemli bir populasyonda var olan gastrik yerleşimli bir kronik enfeksiyon etkenidir. Diyabetik hastalarda; bağışıklık durumları nedeniyle enfeksiyonların daha sık olduğu ve daha ciddi olmaya eğilimli olduğu bilinmektedir. Diyabetik hastalardaki Helicobacter pylori prevalansı; hakkındaki veriler çelişkilidir ve henüz tam bir fikir birliği yoktur. Yapılan çalışmalarda değişik sonuçlar rapor edilmiştir. Bizde bu veriler ışığında diyabetik olan ve olmayan dispeptik hasta gruplarında Helicobacter Pylori prevalansı ve endoskopik tanıların dağılımını araştırmayı amaçladık. Çalışma sonucunda diyabetik olan ve oİmayan hasta gruplarında Helicobacter Pylori prevalansı ve endoskopik bulguların dağılımı açısından anlamlı farklılıklar gözlemedik. Her ne kadar hasta sayımız ve hasta gruplarımız kesin bazı endoskopik tanılar ile diyabetes mellitus ve Helicobacter pylori arasındaki ilişkiyi yansıtması açısından tam olarak yeterli olmasada, diyabetes mellitusta Helicobacter pylori prevalansı hakkında bir fikir vermektedir. Görünen odur ki daha büyük hasta sayılan ve daha fazla endoskopik ve histolojik tanılan içerecek ve diyabete ait bir çok metabolik parametreninde kıyaslanacağı ileri çalışmalar, bu kronik hastalık ile kronik enfeksiyon hastalığı etkeni bu bakteri arasındaki ilişkiyi daha iyi ortaya koyabilecektir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Helicobacter pylori is a chronic infection agent colonises in the stoma, known as the cause of the most gastric pathologies and common in the population. It is. well known that infections in diabetic patients occur frequently and tend to be severe, due to the impairment of the immun status. The prevalans of Helicobacter pylori in diyabetic patients is contradictory and there is no consensus on it. There are different results eported in several studies. Due to this data we aimed to research the prevalans of Helicobacter pylori and the distribution of the endoscopic diagnosis in diabetic and nondiabetic dispeptic patients. As a result of the study we could not observe a statistical difference between the two groups. Although our group is not enough to say decisive sentences, it gives an opinion on the prevalance of Helicobacter pylori in diyabetes mellitus. İt seems that, more studies that includes large numbers of patients are needed to explain the relationship between this bacteria and diabetes mellitus.