Major depresyonlu hastalarda vitamin B12, folik asit ve homosistein düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 164987
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Vitamin B12 ve folat santral sinir sistemi fonksiyonları için önemli olduğu bilinen vitaminlerdir. Plazma homosistein düzeyi de bu iki vitaminin eksikliğinin göstergesidir. Bu parametrelerle psikiyatrik bozukluklar özellikle depresyon arasındaki ilişkiyi araştıran birçok çalışma olmakla birlikte, bu çalışmaların sonuçlan çelişkilidir. Biz de bu çalışmada, KSÜ Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden Major Depresif Bozukluk tanısı konan hastalarda vitamin B 12, folat ve homosistein düzeylerini araştırarak, sağlıklı kontrol grubu değerleri ilekarşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hasta ve kontrol grubuna sosyodemografik özelliklerini belirlemek için araştırmacılar tarafından geliştirilen görüşme formu, Hamilton Depresyon Ölçeği (HDRS) ve Hamilton Anksiyete Ölçeği (HARS) uygulandı. Hasta ve kontrol grubu klinik görüşme, fizik ve nörolojik muayene, rutin biyokimya parametreleri, tam kan sayımı, vitamin B12, folat ve total homosistein ölçümleri ile değerlendirildi. Bulgular: Depresif grupla kontrol grubu vitamin B12, folat ve homosistein değerleri ortalamaları arasında istatistiksel yönden anlamlı bir farklılık bulunmadı. Ancak depresif grup altgruplara ayrıldığında, retarde grubun homosistein değerleri retarde olmayan gruptan, psikotik belirtiler gösteren grubun homosistein değerleri, psikotik belirtileri olmayan gruptan ve hastanede yatarak tedavi gören grubun homosistein değerleri de hastane tedavisi görmeyen gruptan istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksekti. Ancak vitamin B12 ve folat değerleri yönünden bu alt gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Ayrıca tipik ve atipik belirtilerin oluşuna göre ve başvuru sırasında ilk atak ve multipl atak oluşuna göre yapılan gruplamada vitaminB12, folat ve homosistein açısından gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı. IIITartışma: Depresyon grubunun bütün olarak homosistein ortalama değerleri sağlıklı kontrollerden belirgin farklılık göstermezken, bazı depresyon altgruplannda homosistein düzeylerinin yüksek olduğunun gözlenmesj, depresyonlu hastalardaki homosistein artışının alt gruplara özgü olabileceğini düşündürür. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: The importance of vitamin B12 and folate for central nervous system is known. Plasma homocysteine level is the sensitive marker of the two vitamines.There are many studies that search the relationship between these parameters and depression, the results of these studies are controversial. In this study, we aimed to determine and compare the vitamin B12, folate and homocysteine levels of the patients with Major Depressive Disorder who were admitted to psychiatry clinics of KSU Hospital as outpatients to healthy controls. These patients were informed about the study and theri consents were gathered. Method: Hamilton Depression Rating Scale, Hamilton Anxiety Scale and interview questionnaire that had been developed to find out the sociodemographic characteristics, were applied to the patients and controlled subjects. The clinical interviews, physical and neurological examinations, complete blood count, complete blood chemistries, vitamin B12, folate, and total homocysteine measurements of both patients and control subjects were evaluated. Results: The difference between the vitamin B12, folate and homocysteine levels of depressive group and control group were not statistically significant. But when depressive group divided into subgroups, the homocysteine levels of retarded depression group, hospitalised group and depressive group with psychotic features were higher than respectively, nonretarded, nonhospitalised and nonpsychotic group. There was no significant difference in the vitamin B12 and folate levels between these groups. Furthermore, there was no significant difference between thr depressive subgroups with typical and atypical features, first episode and multipl episodes. Conclusion: While there has been no difference in the vitamin B12, folate and homocysteine levels between the overall depressive group and healthy controls, the homocysteine levels of some of the depressive subgroups were increased. Thisfinding suggest that the higher levels of homocysteine in depressive patients might be particular to subgroups. VI