Farklı alıcı alanlarda kompozit greeftlerin yaşayabilirliklerinin araştırılması
- Tez No: 165020
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Kompozit kondrokutanöz greftlerin plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahide özellikle baş ve boyun rekonstrüksiyonu olmak üzere birçok kullanım alam vardır. Buna karşın, kompozit kondrokutanöz greftlerin yaşayabilen boyutlarına ilişkin yeterli deneysel veri literatürde mevcut değildir. Bu çalışmada kompozit greftlerin beslenebilen bir alıcı yatağa bir tarafını dezepitelize edip yerleştirerek kompozit greftlerin yaşayabilirliğini arttırmayı amaçladık. Tavşan kulağında kanlanan bir yatak oluşturmak için, kulak iç yüz derisi, eşkenar üçken şeklinde, kıkırdak ve perikondriyum ile beraber eksize edilerek sadece dış yüz derisi bırakıldı. Kulağm üst bölümünden alman benzer büyüklükteki tam kat kompozit greftin bir yüzü, dezepielize edilerek daha önce hazırlanan yatağa adapte edildi. Diğer grupta ise tam kat eksizyon yapılarak oluşturulan eşkenar üçken şeklindeki defekte kulak üst kısmından alman benzer büyüklükteki tam kat kompozit greft kenarlarından sütüre edilerek adapte edildi. Çalışmada toplam 30 adet Yeni Zelanda tavşanından; her bir kulaktan bir kompozit kondrokutanöz greft olmak üzere, toplam 60 adet kompozit greft değerlendirmeye alındı. Her grup sıra ile, 1, 1,5 ve 2 cm. olmak üzere, her boyut için 10 adet greftten oluşan alt gruplara ayrıldı. Greftlerin cerrahi işlem sırasında ve 21 gün sonrasında resimleri çekildi, yaşayan ve nekroz olan alanlar Ulead Photo Explorer 7.0 Platinium programında hesaplandı ve elde edilen veriler, ortalamalar ± standart hata (SH) olarak belirtildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Composite chondrocutaneous grafts have many applications in plastic, reconstructive and aesthetic surgery, especially head and neck surgery. But there is not enough experimental data on viable dimensions of chondrocutaneous grafts in literature. In this study, we purposed to increase the viability of composite grafts via placing them on a perfused recipient bed after desepithelialising one side of the graft. In order to create a perfused bed on the ear of a hare, we excised the skin with cartilage and perichondrium from anterior side in equilateral triangle shape and left the skin of posterior side only. A full thickness composite graft with similar size harvested from the superior side of the ear was desepithelialised and then adapted to formerly prepared recipient bed. In the other group, a full thickness defect in equilateral shape is created and full thickness composite graft harvested from the superior side of the ear was sutured to defect. In the study, 60 composite chondrocutaneous grafts one of each harvested from each ears of 30 New Zealand hares. Each group was departed according to sizes with 1 cm, 1.5 cm and 2 cm, each subgroup comprising ten grafts. Photographs from grafts were taken at the time of surgery and 21 days later, viable and necrotic parts were calculated by Ulead Photo Explorer 7.0 Platinium computer program. Data is expressed as median ± standard deviation. The level of statistical significance of difference between medians were calculated by SPSS computer program (SPSS Inc., USA) and p values smaller than 0.05 were accepted as statistically significant. %82,9 median survival was assessed in the grafts that adapted after desepithelialising of one side. In the grafts that excised and sutured, %29,6 median survival was assessed. These results reflect that it will more 25convenient to adapt composite grafts on a perfused recipient bed after desepithelialising one side. 26