Dirençli hipertansiyonlu olgularda beyaz önlük etkisinin değerlendirilmesi
White coat effect in patients with resistant hypertension and its relations to organ disease
  1. Tez No: 165022
  2. Yazar: MEHMET SAİT BUĞDACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN TUNÇKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
O f is şartlarında kan basıncı yüksek olan hastaların ofis dışı şartlarda kanbasıncının normalleştiği uzun zamandır bilinen klinik bir gözlemdir. Bu durum beyazönlük etki/hipertansiyonu olarak tanımlanmıştır.Beyaz önlük etkisi kan basıncı normalolan hastalarda görüldüğü gibi hipertansif hastalarda da görülür. Bu etki aynızamanda dirençli hipertansiyonu olan hastalarda görülmektedir. Bu çalışmada dirençlihipertansiyonu olan hastalarda beyaz önlük etkisi ve bunun uç organ hasarı ile ilişkisiilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 85 hasta alındı 42 hasta çalışmadan çıkarıldı,; buhastaların 38 `inde tip 2 diabetes mellitus saptanması, 3'ünde ilk kan basıncıölçümünden sonraki ölçümlerde kan basıncının normal bulunması ve birinde KBYsaptanması nedeniyle çalışmadan çıkarıldı. Çalışmayı 43 hasta tamamladı. Hastaların30'unda beyaz önlük etkisi pozitif, 13'ünde ise beyaz önlük etkisi negatif bulundu. İkigrup arasında beyaz önlük etkisi açısından fark, anlamlı bulundu. Guruplar arasında uçorgan hasarı açısından (hipertansif retinopati, sol ventrikül hipertrofisi, sol ventrikülkitlesi,sol ventrikül kitle indeksi, mikroalbüminüri, kreatinin klirensi, üre ve kreatinin)anlamlı fark bulunmadı.S o nuç olarak beyaz önlük etkisi bulunan ve bulunmayan dirençli hipertansifhastalarda uç organ hasarı açısından farklılık yoktur. Kan basıncının kontrol altındaolmamasından beyaz önlük etkisinin değerlendirilmesinin ek bir yararı yoktur.
Özet (Çeviri)
It is a well known observation that the patients who have high blood pressure levels onoffice visits would have normal levels on the out of office measurements. This conditionhas been defined as white coat effect/hypertension. White coat effect/hypertension canbe seen in both of normotensive and hypertensive patients. Besides, this effect may alsobe observed in patients with resistant hypertension. In this study, white coat effect inpatients with resistant hypertension and its relations to the end-organ diseases have beeninvestigated. 85 patients have been included into the study. 42 of these have beenexcluded. 38 of the excluded patients had type 2 diabetes mellitus. Three patients hadnormal blood pressure levels on sequential measurements and one patient had chronicrenal failure. Thus, 43 patients have accomplished the study. Consequently, while whitecoat effect was positive in 30 patients, it was negative in 13. White coat effect have beenobtained as statistically significant between these two groups. On the other hand, nosignificance has been found between these two groups regarding to end-organ diseases(evaluated by hypertensive retinopathy, left ventricular hypertrophy, Left VentricularMass, Left Ventricular Mass Index, microalbuminuria, kreatinin klirensi, urea andcreatinin).Conclusion: There is not a statistically significance between the patients who have whitecoat effect or not regarding to end-organ diseases. White coat effect evaluation has noadditional benefit in patients with uncontrolled blood pressure despite of medications