Koroner yavaş akım ile plazma catestatin düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between coronary slow flow and plasma catestatin levels
- Tez No: 709887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç : Kromogranin A'nın biyoaktif hidroliz ürünü olan catestatin katekolaminler ile beraber sekretuar veziküllerden salınmaktadır. Bu peptid nöronal asetilkolin nikotinik reseptörü üzerinden katekolamin salınımını inhibe etmektedir. Birçok çalışmada serum düzeyleri ile hipertansiyon ,akut koroner sendrom ve koroner angiogenez ile arasında ilişki gösterilmiştir. Bizde çalışmamızda koroner yavaş akım ile serum catestatin düzeyi arasındaki ilişkiyi göstermeye çalıştık. Çalışma planı : Çalışmaya koroner angiografisi yapılmış olan 75 hasta alınmıştır. Bir grupta koroner yavaş akım fenomeni (KYAF) saptanan 45 hasta (37 erkek, 8 kadın, ortalama yaş 48 ± 9.5 yıl), diğer grupta kontrol grubunu oluşturan koroner arterleri normal bulunan 30 kişi (24 erkek, 6 kadın, ortalama yaş 48.4± 9 yıl) vardı. Serum catestatin düzeyi alınan kan örneklerinden ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Bulgular: Her iki gruptada benzer demografik özelliklere sahip hastalarımızda yaptığımız çalışmada serum catestatin ölçümümüzde KYAF ine sahip grupta anlamlı düzeyde NKA hastalarına göre yüksek serum catestatin değerleri elde ettik. Bunun yanında YKAF grubunda ortalama trombosit hacmi (MPV) açısından anlamlı yükseklik elde ettik. Sonuç : Koroner yavaş akım fenomeninde şuçlanan endotelyal disfonksiyonun bir nedenide artmış katekolaminerjik aktivite ve artmış sempatik sistem aktivitesi gibi görünmektedir. Birçok çalışmada serum catestatin seviyesinin artmış katekolaminerjik aktivitesinin indirek bir göstergesi olduğu görülmektedir. Çalışmamızda KYAF olan hastalarda anlamlı şekilde yüksek serum catestatin düzeyi izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Catestatin is a bioactive peptide of chromogranin A that is co-released with cathecolamines from secretory vesicles. This peptide exhibits potent cathecolamine release-inhibitory activity by acting on the neuronal nicotinic acetylcholine receptor. Several studies have shown the relationship between hypertension, acute coronary syndromes and coronary neoangiogenesis with plasma catestatin levels. The purpose of this study is to show the relationship between plasma catestatin levels and coronary slow flow phenomenon. Study design: Our study involved 75 patients who underwent coronary angiography. We devide all patients two groups. First group include 45(37 male, 8 female average age 48±9.5 years) patients with coronary slow flow phenomenon and the second group include 30 (24 male, 6 female average age 48.4±9 year) patients with normal coronary flow. Catestatin levels were measured by ELISA method in blood samples. Results: Demographic charecteristics were the same in both groups. We found catestatin plasma levels significantly higher in the coronary slow flow phenomenon group than the second group. Besides, the coronary slow flow group MPV (mean platelet volume) values were significantly higher than the second group. Conclusion: One reason of the endothelial dysfunction in coronary slow flow phenomenon seems to be increased cathecolaminergic activity and increased activity in the symphatetic nervous system. Many studies shows serum catestatin levels seems to be an indirect indicator of increased cathecolaminergic activity. In our study, we found significantly higher catestatin levels in the coronary slow flow phenomenon group.