Retinoblastomda çoklu ilaç direnci proteini (MDR) ve çoklu ilaç direnci ilişkili protein-1'in (MRP-1) immunohistokimyasal ekspresyonu ve klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi
The immunohistochemical expression of MDR and MRP-1 in retinoblastoma and their association with the clinicopathologic parameters
- Tez No: 165049
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYYAM KIRATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV ÖZET Kamburoğlu G., Retinoblastomda MDR ye MRP-1' in ekspresyonu ve klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi, Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Tezi, Ankara, 2005. Çeşitli kanser tiplerinde, prognozu ve kemoterapiye cevabı belirlemede çoklu ilaç direnci proteinlerinin rolü olduğu bilinmektedir. Çoğu retinoblastom olgusunda, kemoterapiye başta iyi netice alınmasına karşın sonrasında nüks gelişmesi retinoblastomda yanıtın, ilaç direncinin ortaya çıkmasıyla sınırlandırıldığını düşündürmüştür. Bu çalışmada retinoblastomda çoklu ilaç direnci proteinlerinden olan MDR ve MRP-1 ekspresyonu araştırılmış ve klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamıza retinoblastom nedeniyle enükleasyon veya ekzanterasyon yapılmış 65 olgunun patoloji spesimenleri dahil edilmiştir. Hematoksilen - eozin boyamasını takiben ışık mikroskopisi ile tümör diferansiyasyonu, koroidea invazyonu varlığı, optik sinir invazyonu ve derecesi, retina invazyonu, nekroz oram ve kalsifikasyon varlığı değerlendirilmiştir. İmmünohistokimyasal boyama ile MDR ve MRP-1 ekspresyonu incelenmiştir. Olguların ortalama tanı yaşı 2.55 ± 1.54 yıl (2 ay- 7 yaş) olarak bulunmuştur. 50 (% 76,9) olguya enükleasyon, 15 (% 23,1) olguya ekzanterasyon ameliyatı yapılmıştır. 53 olgu tanı aldıklarında ameliyat edilirken, 12 olguya kemoterapi sonrası ameliyat yapılmıştır. MDR ve MRP-1 ekspresyonu sırasıyla %69,3 ve %73,4 oranında pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kamburoğlu G., The immunohistochemical expression of MDR and MRP-1 in retinoblastoma and their association with the clinicopathologic parameters, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Ophthalmolgy, Ankara, 2005. Multidrug resistance proteins may have a role in prognosis and the response to chemotherapy in various cancer types. The regrowth of most retinoblastoma tumors, despite initial excellent therapeutic responses suggests that the drug responsiveness in retinoblastoma is limited by the occurrence of drug resistance. In this study the immunohistochemical expressions of MDR and MRP-1, two of the multidrug resistance proteins, are investigated and the relationship with the clinicopathologic parameters is evaluated. The pathology specimens of 65 patients who are enucleated or exenterated due to retinoblastoma are included in the study. Following the hematoxylene - eosin staining, the tumor differentiation, presence of choroid invasion, optic nerve invasion and degree, retinal invasion, necrosis and presence of calcification were evaluated with the light microscope. MDR and MRP- 1 expressions are evaluated after immunohistochemical staining. The mean age at diagnosis was 2.55 ± 1.54 years (2 months- 7 years). 50 (% 76.9) patients were enucleated, 15 (% 23.1) patients were exenterated. 53 of the patients were operated at diagnosis and 12 of the patients were operated after failure of chemotherapy. MDR and MRP-1 expressions were positive in %69.3 and %73.4, respectively.