Çocuklarda adrenal korteks fonksiyonlarında tükürükte kortizol ölçümünün tanısal değeri
Diagnostic value of salivary cortisol in children in adrenal cortex functions
  1. Tez No: 165060
  2. Yazar: SEMRA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN YORDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çetinkaya S. Çocuklarda Adrenal Korteks Fonksiyonlarında Tükürükte Kortizol Ölçümünün Tanısal Değeri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Yandal Tezi. Ankara, 2005. Amaç: Tükürükte serbest kortizol ölçümünün plazma serbest kortizol düzeyini yansıttığı gösterilmiştir. Tükürükte kortizol ölçümü basit ve invaziv olmayan bir yöntemdir. Bu nedenle özellikle çocukluk yaş grubunda hipotalamus-hipofiz-adrenal aksın incelenmesinde önem kazanmaktadır. Bu araştırmada adrenal yetmezlikte tükürükte kortizol ölçümünün tanısal değeri araştırıldı. Yöntem: Bu çalışma için yaşları ortalama 10,08+4,29 olan ve adrenal yetmezlik riski taşıyan 51 hasta alındı. Hastaların bazal kortizolü 18 ug/dl'nin altındaydı, hepsine düşük doz ACTH testi (0,5 ug/m2 ACTH İ.V.) uygulandı. Tüm hastalardan ACTH testi sırasında 0-10-20-30-40. dakika serum kortizol örnekleri ile eş zamanlı olarak tükürük örnekleri alındı ve kortizol her iki örnekte DPC-RIA ( Diagnostic Products Corporation- radioimmunoassay ) kitiyle çalışıldı. Bulgular: 1. Bazal kortizol düzeyleri 8,21 ±4,1 ug/dl, 2.ACTH testinde serum kortizolü 0-10-20-30-40. dakikalarda sırasıyla ortalama; 8,54±5,13 ug/dl, 13,57±6,74 ug/dl, 16,09±7,45 ug/dl, 18±7,94 ug/dl, 18,06±7,78 ug/dl, tükürük kortizolü 0-10-20-30-40. dakikalarda sırasıyla ortanca; 0,22 ug/dl, 0,43 ug/dl, 0,64 ug/dl, 0,81 ug/dl, 0,92 ug/dl bulundu. 3.ACTH ile uyarı testi sırasında, serum kortizolüyle eş zamanlı alınan tükürük kortizolü arasında anlamlı ilişki bulundu (0-10-20-30-40.
Özet (Çeviri)
Çetinkaya S. Diagnostic Value of Salivary Cortisol in Children in Adrenal Cortex Functions Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Department of Pediatric Endocrinology. Ankara, 2005. Purpose: It has been shown that free Cortisol measure in salivary reflects the plasma free Cortisol level. The measurement of Cortisol in salivary is a non invasive and simple method. However, this method especially in pediatric age group has an importance in hypothalamus-pituitary-adrenal axis ( HPAA ) study. In this research, the diagnostic value of salivary Cortisol measurement was examined in adrenal insufficiency. Method: 51 patients mean age 10.8±4.29 who have adrenal failure risk were investigated. The basal Cortisol level was under 18 ug/dl. Low dose ACTH test was applied for all subjects. During ACTH test the serum Cortisol samples and simultaneous salivary Cortisol samples in 0., 10., 20., 30., 40. min. were obtained. Cortisol was studied by DPC-RIA kit in both groups. Results: 1. Basal Cortisol levels were measured as 8.21 ± 4.10 ug/dl, 2. In ACTH test mean values of serum Cortisol in 0., 10., 20., 30., 40. min. were 8,54±5,13 ug/dl, 13,57±6, 74 ug/dl, 16,09±7,45 ug/dl, 18,00±7,94 ug/dl, 18,06±7,78 ug/dl, respectively and mean values of salivary Cortisol in 0., 10., 20., 30., 40. min. were 0,22 ug/dl, 0,43 ug/dl, 0,64 ug/dl, 0,81 ug/dl, 0,92 ug/dl, respectively. 3. During ACTH stimulation test a significant relation was found between serum Cortisol and simultaneous salivary Cortisol (in 0., 10., 20., 30., 40. min.