Septik ve nonseptik kritik hastalığı olan çocuklarda düşük doz kortikotropin testi ile sürrenal bez fonksiyonlarının ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
The evaluation of surrenal gland function using low dose corticotropin test and prognostic factors in children with septic and nonseptic critical ill children
- Tez No: 248882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY KARAGÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Septik, nonseptik ve cerrahi akut kritik hastalığı (AKH) olan çocuklarda düşük doz kortikotropin (ACTH) testi ile adrenal yetmezlik (AY) sıklığını, diğer endokrin disfonksiyonları saptamak ve bazı biyokimyasal parametrelerin prognoza etkisini belirlemek.Materyal ve Metot: AKH'ı olan, yaşları altı ay ile 15 yıl arasıdaki 74 olgu çalışmaya alındı. Olgular septik (Grup 1, n:23), nonseptik (Grup 2, n:27) ve cerrahi (Grup 3, n:24) olarak üç ana gruba ayrıldı, farklı kıyaslamalar için alt gruplar da oluşturuldu. Olguların antropometri, vital bulgular, hastalık şiddet skorlaması (HŞS) kaydedildi, ACTH, kortizol, glukoz, kalsiyum (Ca), albümin, prokalsitonin (PKT), insülin, dihidroepiandrostenedion sülfat (DHEAS), paratiroid hormon (PTH), serbest T3 (ST3), serbest T4 (ST4), tiroid uyarıcı hormon (TSH), iskemi modifiye albumin (İMA), TNF-?, IL-6 ve IL-10 için kan örnekleri alındı, AY tanısı için düşük doz (1 ?g) ACTH testi yapıldı. İzlem süresince üçüncü, yedinci ve 10.günlerde ACTH ile kortizol düzeyi ve 14.gün ACTH testi yinelendi. İstatistiksel değerlendirmeler SPSS programı ile yapıldı.Bulgular: AKH'lı çocuklarda AY sıklığı %30 olarak saptandı. Üç grup arasında ardışık ACTH ve kortizol düzeyleri açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Grup 1 ve Grup 2'de ACTH testinde 0.dakika kortizolu ile 30. ve 60.dakika kortizolu arasında anlamlı artış saptanırken, Grup 3'de sadece 30.dakikada anlamlı artış saptandı (p0.05). İMA/albümin oranındaki artışın AY riskini azalttığı, desimal yaş ve IL-10 düzeyindeki yüksekliğin AY riskini artırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aims: Our aims to detect the frequency of adrenal insufficiency (AI) using low dose corticotropin (ACTH) test and other endocrine dysfunctions in children with septic and nonseptic critical illness, and to determine the prognostic effects of some biochemical parameters in these patients.Material and Method: A total of 74 children with acute critical illness (ACI) ages between six-month-old and 15-year-old were recruited the study. They were divided into three main groups as septic (Group 1, n:23), nonseptic (Group 2, n:27) and surgical (Group 3, n:24). For different comparisons, subdivisions were also organized. Antropometry, vital findings and disease severity scoring (DSS) were recorded and blood samples were taken for ACTH, cortisol, glucose, calcium (Ca), albumin, procalcitonin (PCT), insulin, dehydroepiandrosterone sulphate (DHEAS), parathyroid hormon (PTH), free T3 (FT3), free T4 (FT4), tyroid stimulating hormon (TSH), ischemia modified albumin (IMA), TNF-?, IL-6 ve IL-10. Furthermore, low dose (1 ?g) ACTH test was done for AI diagnosis. On the 3rd, 7th and 10th days, ACTH and cortisol level and on 14th day ACTH test were repeated. Statistical evaluations were made using SPSS program.Results: The frequency of AI was determined as 30%. Statistically significant difference was not found among the three groups in terms of the levels of successive ACTH and cortisol. Significant difference was found out in ACTH test among 0th, 30th and 60th minute cortisol in Group 1 and Group 2.