Aktif futbol oyuncularının çeşitli denge parametrelerinin değerlendirilmesi
The different balance parameters evaluation of the active soccer players
  1. Tez No: 165069
  2. Yazar: SERDAR SUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV AKTİF FUTBOL OYUNCULARININ ÇEŞİTLİ DENGE PARAMETRELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, aktif futbol oyuncuları ile sedanterlerin çeşitli denge parametrelerini karşılaştırmaktır. 40 sağlıklı gönüllüden, 20'si futbol oynayanlar gurubunu ve 20'si kontrol gurubunu oluşturdu. Gönüllüler 18 ve 25 (ortalama 21.4Ü.3) yaşlar arasında, erkek, alışkanlık yapan bir madde kullanımı bulunmayan, kalp, dolaşım, solunum ve nörolojik şikayetleri olmayan sağlıklı kişilerden seçildi. Deneklerin postural salınımı güç patformu üzerinde tek ve çift ayak üzerinde, gözler açık ve kapalı olarak ölçüldü. Ölçümler çıplak ayak ile 180 saniye süreyle yapıldı. Denge parametreleri deney ve kontrol gurupları arasında karşılaştırıldı. Ölçümlerde elde edilen veriler, anterio-posterior ve medial-lateral eksenlerde ayrı ayrı olmak üzere maksimum hız, maksimum ivme, dominant frekans pik değeri ve eksen boyunca meydana gelen salınım eğrisinin fraktal boyutu yönünden istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç olarak, istatistiksel veri analizi iki gurup arasında maksimum hız ve ivmelenme parametrelerinde farklılık olduğunu gösterdi. Futbol oynayan gurubun kontrol gurubuna göre daha düşük maksimum hıza ve daha düşük maksimum ivmelenmeye sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
V THE DIFFERENT BALANCE PARAMETERS EVALUATION OF THE ACTIVE SOCCER PLAYERS ABSTRACT The aim of this study, was to compare the difference between balance parameters in active soccer players and sedentary volunteers. 40 healthy volunteers, 20 of whom were assigned to soccer players group and 20 were assigned to a control group. Volunteers were selected from subject who are all male aged from 18 to 25 (mean: 21.4Ü.3) and have no complaints about cardiovascular, respiratory and neurologic system. Postural sway was measured using of a force platform subject standing on which bipedal and unipedal, eyes open and closed. The test was performed with the shoes off. The total duration of the test was 180 seconds. Balance parameters are compared between soccer players group and control group.