Profesyonel futbolcularda bireysel değerler üzerine bir araştırma
A study on personal values of proffesional footbol players
- Tez No: 366278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı profesyonel olarak futbol oynayan sporcuların bireysel değerlerinin bazı demografik özellikler açısından incelenmesidir. Araştırma grubunu; Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen profesyonel futbol liglerinden, 3.Lig, 2.Lig, PTT 1.Lig ve Spor Toto Süper Lig'de yer alan profesyonel futbol kulüplerinde aktif profesyonel futbol hayatına devam eden A Takım oyuncularından; 3.Lig'de 12 spor kulübünden toplam 192 futbolcu, 2.Lig'de 7 spor kulübünden toplam 91 futbolcu, PTT 1. Lig'de 7 spor kulübünden toplam 97 futbolcu, Spor Toto Süper Lig'de 9 spor kulübünden toplam 172 futbolcu, olmak üzere genel toplamda ( 552 profesyonel A Takım futbolcusu oluşturmaktadır. Araştırma grubunu oluşturan profesyonel futbolcular, kulüplerinde rasgele (random) yöntemle seçilmişlerdir. Araştırmanın amacına ulaşmak için Roy (2003) tarafından geliştirilen Asan ve Diğerleri (2008) tarafından ülkemiz kültürüne uyarlanan ''Bireysel Değerler Envanteri'' ve Sosyo-demografik bilgilerin elde edilmesi amacıyla ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında, futbolcularda bireysel değer düzeylerini çeşitli değişkenlere göre test etmeden önce araştırma verilerinin normal dağılım özelliği taşıyıp taşımadıkları tek örneklem Kolmogorov-Smirnov Testi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine personal values of professional football players in terms of certain demographic points. Sample of the study consists of football player who play professional football in Third League, Second League, PTT First League and Spor Toto Super League which are professional football leagues organized by Turkish Football Federation. 192 players from 12 football clubs of Third League, 91 players from 7 football clubs of Second League, 97 players from 7 football clubs of PTT First League, 172 players from 9 football clubs of Spor Toto Super League (522 players in total) took part in the study. Football players who took part in this study were selected randomly. In order to achieve the aim of the study,“The Personal Values Inventory”which was developed by Roy (2003) and adopted to our culture by Asan et al (2008) was used, and in order to acquire Socio-demographic data, 'Personal Data Form' was used. In analysis and interpretation of data before testing personal value levels of football players according to certain variables, Kolmogorov,Smirnov Test was used to determine whether study data distributed normally.