Türkiye'deki iş sağlığı mevzuatındaki yetersizlik ve yeni işyeri sağlık birimi modelleri geliştirilmesi
Disability in occupational health regulations of Turkey and development of new models for health units of work places
  1. Tez No: 165070
  2. Yazar: ALPARSLAN TEKİNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
-264- VII. ÖZET Bilgi, iletişim ve ulaşım teknolojilerindeki büyük atılımların katkısı ile, üretim organizasyon sistemlerinin, üretim teknolojilerinin, üretim normlarının, istihdam yapısının, hatta iş, işçi, işyeri kavramlarının yeniden tanımlandığı baş döndürücü bir süreçten geçmekte olduğumuz şu dönemde çalışma hayatı ile ilgili mevzuat da yetersizlikler oluşmuş, AB giriş sürecinde 4857 sayılı iş kanunu ve buna bağlı yasal düzenlemelerle çalışma hayatı ile ilgili mevzuat daha güncel hale getirilmiştir. Bu çalışma; Türkiye'de ve dünyada iş sağlığı ile ilgili organizasyonları, mevzuatı, tarafları inceleyerek belli bir çerçeve içinde derleyip toparlayıp, Türk Sağlık Sistemine uygun yeni iş sağlığı modelleri sunabilmek amacıyla, kaynak taraması ve işyeri sağlık birimi incelemesi, şeklinde veri toplanarak yapılmıştır. İşyeri sağlık hizmetlerindeki uygulama ve koordinasyon yetersizlikleri, farklı modeller geliştirilmesi gerekliliği ve model geliştirme hipotezinden yola çıkılarak, tanımlayıcı tipde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma evreni, Türkiye ve Dünya'daki mevzuat ve işyeri sağlık birimleridir. Araştırmadaki veriler, kütüphanelerden, internet üzerinden, resmi gazetelerden, yazılı yayınlardan ve işyeri ziyaretlerindeki kayıtlardan yararlanılarak derlenmiştir. Yaklaşık iki yıl süren bu araştırma sonucunda, mevzuat da yetersizlikler, birbiri ile çelişen maddeler tesbit edilmiş, yetersizliklerle ilgili çözüm önerileri getirilmiş, Türkiye ve Dünya'daki örnek işyerleri gösterilerek, ülkemiz çalışma yaşamına uygun olabileceği düşünülen yeni işyeri sağlık birimi modelleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-265- VIII. İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) As production organization systems, production technologies, production norms, the nature of employment, and even the concepts of labour, labourer, and workplace are redefined thanks to major improvements in information, communication, and transportations technologies, the legislation related to labour life has become insufficient and within the EU accession process, labour-related legislation has been updated with amendments to Labour Law Number 4857 and other related legislative changes. This study is an analysis of organizations, legislation, stakeholders related to occupational health in Turkey and the World carried out within a certain framework and by collecting data from related resources and assessments of workplace health units to be able to offer new occupational health models to suit the Turkish Health System. Practical and coordination-related insufficiencies in workplace health services, the requirement to develop alternative models, and a model development hypothesis constituted the basis for this definitive type study. The research universe is the related Turkish and international legislation and workplace health units. The data used in the study has been obtained from libraries, the internet, official gazettes, and other written publications as well as visits to workplaces. At the end of this research, which lasted for about two years, insufficiencies and contradicting articles in the related legislation have been identified; suggestions to eliminate the shortcomings have been made and new workplace health unit models, which may be appropriate for the labour life in our country, based on example workplaces in Turkey and the World, have been developed.