Akut miyeloid lösemi (AML) klinik seyrinde patobiyolojik bir değişken olarak periferik FLT-3 ligand düzeyleri
Peripheral FLT-3 ligand levels as a pathobiological parameter during the clinical course of acute myeloid leukemia
  1. Tez No: 165068
  2. Yazar: MEMDUH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
FLT-3, hematopoetik sistem regülasyonunda önem taşıyan büyüme faktörüdür. Akut miyeloid löseminin klinik seyri ile FLT-3 ligand arasındaki ilişkinin saptanmasına yönelik olan bu çalışmaya 24 AML hastası katılmıştır. Çalışmaya alınan 24 AML hastasının yaş dağılımları incelendiğinde, ortalama yaş 49,92+15.9 (ortanca 49.0) yıl olarak hesaplanmıştır. Minimum yaş 19 maksimum yaş 90'dır. Hastaların %50'si erkek (12 hasta) ve %50'si bayandır (12 hasta). Çalışma grubunda 1 AML-M1, 14 AML-M2, 4 AML-M4, 1 AML- M5, 1 bifenotipik lösemi, 3 KML plastik transformasyon yer almıştır. Bu çalışmada akut miyeloid lösemi (AML) 'de FLT-3 Ligandın erken hematopoietik seri elemanlar üzerindeki etkisine dayanılarak periferik seri elemanları üzerinde oluşturması gereken muhtemel etkileri görüşünden yola çıkılmıştır. Bununla beraber periferik seri elemanlarına etkisine bağlı olarak FLT-3 Ligandın yüksek yada düşük olmasının infeksiyon riskini artırıp azaltabileceği hipotezi ortaya konmuşur. Yine kemoterapiye olan cevabm sonucunun FLT-3 düzeyini etkileyebileceği düşünülmüştür. Tanı anına göre remisyon-indüksiyon ve konsolidasyon kemoterapilerinin trombositopenik dönemlerindeki FLT-3 ligand düzeyinde artış tesbit edilmiştir. Tanı anındaki beyaz küre sayısı incelenmiş ve FLT-3 ile bu parametre arasında ters yönde güçlü bir ilişki tesbit edilmiştir (p=0.014 r= -0.515). Beyaz küre sayısı ve FLT-3 için benzer bir sonuç remisyon indüksiyon trombositopenisi döneminde gözlenmesine rağmen diğer tedavi dönemlerinde aynı sonuçlara rastlanmamıştır (p=0.024 ve korelasyon katsayısı = -0.736). Bu sonuçlar ile tanı anındaki beyaz küre değerlerinin yüksek olmasının FLT-3 değerlerinin daha düşük yönde seyretmesi ile ilişkili olduğu sonucu çıkmaktadır. Bunun yanında tam anındaki FLT-3 ile LDH değerleri arasında ters yönde bir ilişki bulunmuştur.(p=0.03, r= -0.572). Yine söylemek gerekir ki serum elektrolit değerleri ile FLT-3 Ligand düzeyleri arasında ilişki bulunamadığı gibi akut miyeloid lösemi (AML) infeksiyon ve ateşin FLT-3 düzeyi ile bir etkileşimi görülememiştir. Bununla birlikte AML tanısı alan erkek hastalarda FLT-3 düzeyi daha yüksek olarak ölçülmüştür. Bu veriler doğrultusunda ivAML hastalarında erken miyeloid seriler üzerinde FLT-3 'ün yol açabileceği muhtemel anti-proliferatif etki çıkarılabilmektedir. Yine bu etkinin sadece lökositler üzerinde olduğu trombosit ve eritrositler üzerinde proliferatif etkinliğin olmadığı anlamı da çıkmaktadır. AML hastalarında FLT-3 Ligand kullanılarak tam anında ve sonraki dönemlerde beyaz küre sayısının baskılanabileceği sonucu ileride bu yönde olacak çalışmalar için zemin oluşturmaktadır.Anahtar Kelimeler : Akut miyeloid lösemi, FLT-3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şahin M., Peripheral FLT-3 ligand levels as a pathobiological parameter during the clinical course of acute myeloid leukemia, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine, Ankara, 2005. FLT-3 is a growth factor affecting the hematopoietic lineage. Order to assess alterations in the circulating levels of FLT-3 during the clinical course of acute myeloid leukemia (AML), 24 patients were enrolled to this study. Patients median age was 49.92 (between 19-90) years and the female to male rate was equal (12 M /12 F). One AML-M1, 14 AML- M2, 4 AML-M4, 1 AML- M5, 1 Biphenotipic Leukemia and 3 CML Blastic transformation patients have been included. The effect of FLT-3 Ligand on the early hematopoietic lineage give us the idea to study the peripheral cell, FLT-3 interaction. There should be also an association between FLT-3 and infection if the former interaction exists. Because of the chemotheraphy action on the early hematopoietic lineage FLT-3 level should also changed. We studied the association in the diagnostic period between FLT-3 and peripheral blood cells (erytrocytes,leukocytes,platelets) together with the serum electrolytes (Na,K,Cl,P04,Ca and LDH). FLT-3 levels (pg/ml) during the aplastic period due to remission induction and konsolidation were higher than the levels during the initial diognosis. On the other hand, diagnostic and remission induction value of leukocytes and FLT-3 showed an inverse association. This results dictate us higher white cell counts is together with lower FLT-3 levels. We find also a reverse association between FLT-3 and serum LDH level. However there wasn't an association between FLT-3 and other serum electrolyte levels (Na, K, Ca, P04, CI). There were no association between FLT-3 and infection or febrile state. We find also higher FLT-3 levels in male patients. Our study demonstrate the the inverse proliferative action of FLT-3 on the early myeloid lineage. There was no relation between FLT-3 level and red cell together with platelet count. Our study showed us FLT-3 can be used to decrease the white cell count in the diognosis of AML patients which open the door to further studies as a therapeutic agent.Keywords :Acute myeloid leukemia,FLT-3