Kisecik (Hatay) altınlı kuvars damarının jeolojik, mineralojik ve kökensel incelemesi
  1. Tez No: 16508
  2. Yazar: HATİCE AYSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IX ÖZ Master tezi olarak yapılan bu çalışma aynı zamanda Çukurova üniversitesi Araştırma Fonu tarafından P.B.K. 90/24 nolu proje olarak desteklenmiştir. \ Kisecik Köyü - Gülderen - Sarıgöl Tepe arasında yeralan çalışma alanında jeolojik, petrografik ve cevherleşme ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Bölgede ofiyolitik seri ve Miyosen birimleri gözlenmektedir. Bölgede yüzeylenen ofiyolitik seri üst Kretase 'de bindirme ile yerleşmiş olup tektonitler, kümülatlar diyabaz daykları ayırt edilmiştir. Bunlar; Dunit, harzburjit, serpantine harzburjit, verlit, olivin gabro, gabro, hornblend, gabro, diyabaz ve yeşil şist fasiyesinde altere olmuş diyabaz kayaç türlerini içermektedir. Çalışma alanındaki diyabazlar içerisinde arsenopirit, pirit ve kalkopiritli hidrotermal kuvars damarları görülmektedir. Bu damarlar altın içerirler. Miyosen birimlerindeki derelerde yapılan bateler sonunda altına rastlanmıştır. Fakat ekonomik olamayacağını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT This study supported by the research found of the University of Çukurova as the project of F. B. E. 90/24, and it was completed as a M Sc. disserratation. Within this study area placed Kisecik-Güldereı Village and Sarıgöl hill, the investigations are carriec out on geology, petrography and mineralization. Ophiolitic series and Miocene units are observed. Ophiolitic series was placed during Upper cretaseus b; means of thrusting, and tectonites, cumulates and diabast rocks which were altered in dun ite the types oj serpantinite harzburgite, verlite olivine gabro, gabro hornblend gabro, diabase and green schist facies. The hydrotermal veins including arsenopryite, pyrite and chalkopyrite are observed in the study area. The gold were found to the included by those veins, but we caftn't say these golds are economic. The streams placers through the Miocene units aren't contain economic golji reserves.