Araç imalatında homologasyon kavramı ve Türkiye'deki uygulaması
Homologation concept in automotive manufacturing and its applications in Turkey
- Tez No: 126825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. ERDEM İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ARAÇ İMALATINDA HOMOLOGASYON KAVRAMI VE TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMALARI ÖZET“Araç İmalatında Homologasyon Kavramı ve Türkiye'deki Uygulaması”adlı bu çalışmada otomotiv sektörünün ülkeler arasında oluşturulan global gruplar içindeki yeri, bu grupların neler olduğu ve yapıları belirlenmiştir, ayrıca otomotiv tasarımında insan emniyetini ve çevre sağlığını maksimum seviyede sağlayabilmek için oluşturulan bu gruplardaki (özellikle Avrupa Birliği) sınırlamalar ve düzenlemeler incelenmiştir. İlk bölümde bu çalışmanın amacı hakkında bilgi verilerek, motorlu araçlarla ilgili zorunlu sınırlamaların neden ortaya çıktığı belirtilmektedir. İkinci bölümde ulusal ve uluslararası düzenlemelerden bahsedilmiş, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu gibi uluslararası oluşturulan gruplardan örnekler verilerek, bu yapılara üye olan devletler belirtilmiş, çalışma düzenleri ve mevzuatları irdelenmiştir. Ayrıca otomotiv endüstrisi için bu yapılar altında yer alan sınırlama ve düzenleme kavramının terimi olan homologasyon için detaylı bilgi verilerek, bu terim içinde yer alan aşamalar hakkında detaylı açıklamalar yapılmıştır. Homologasyon işleminin bir sonraki adımı olan üretimin uygunluğu kavramı da bu bölüm içerisinde örnekleri ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümde insan ve çevre sağlığı açısından homologasyon içinde yer alan araç egzos emisyonları konusundan bahsedilerek, sınırlandırmaların çıkış sebepleri, tarihsel gelişimler anlatılmıştır. Hava kirliliği, yakıt alternatiflerinden bahsedilerek egzos emisyonlarının daha da azaltılması için birey olarak neler yapılabileceği ve gelişen teknoloji ile emisyon değerlerinin en alt seviyede tutulması için kullanılan motor kontrol sistemleri, algılayıcılar, egzos sonrası sistemlerden örnekler verilmiştir. Daha sonra Avrupa'da yayınlanmış hafif ve ağır araç egzos emisyonları, duman emisyonu, yakıt sarfiyatı ve CO2 ölçümü ve motor güçleri düzenleme ve yönetmelikleri ayrı ayrı kronolojik sıra ile incelenerek birbirleri arasındaki farklar belirtilmiş olup, önemli noktaları vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde ise fren sistemleri, aydınlatma sistemleri, önden çarpma gibi Avrupa'da yayınlanmış Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Düzenlemeleri ve Avrupa Birliği Yönetmeliklerinin araç sınıfları bakımından kapsamı, ilk yayınlandıkları tarihten itibaren gördüğü değişiklikler, bunların uygulama tarihleri ve alınan onay tipleri, tablolar ve kısa notlar halinde belirtilmiştir. XVIIIBeşinci bölümde ise Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği başvurusu süreci içerisinde, kendi mevzuatındaki değişikler ve Avrupa Birliği yönetmeliklerine uyumu için yaptığı çalışmalar yer almaktadır. Ayrıca Türkiye'de bugüne kadar yayınlanmış olan Avrupa Birliği yönetmeliklerinin kapsamları ve yürürlük tarihleri tablo halinde verilmiştir. Altıncı bölümde ise bir otomobil tipi için iki farklı güçteki motorun farklı üç emisyon seviyesindeki test sonuçları incelenerek, kullanılan emisyon sistemleri kısaca belirtilmiştir. Sonuncu ve sonuçlar bölümünde ise gelişen teknoloji ile sınırlamaların beraber değiştiği belirtilerek, oluşturulan uluslar arası grupların kapsadığı ülkelerin artmasının gereği vurgulanmıştır. XIX
Özet (Çeviri)
HOMOLOGATION CONCEPT IN AUTOMOTIVE MANUFACTURING AND IT'S APPLICATIONS IN TURKEY SUMMARY In this study named as“Homologation Concept in Automotive Manufacturing and Its Applications in Turkey”, the automotive sector's situation in the global groups that are constituted by countries, the kind of these groups and their structures are investigated, in addition, the limitations and regulations published by these groups (especially European Union) which are formed for providing man safety and environmental health in the maximum level, are examined. In the first chapter, the aim of the study is given and the reason why the mandatory limitations come to the scene is stated. In the second chapter, national and international regulations are mentioned, examples of international organizations such as European Union, European Economic Area and United Nations Economic Commission for Europe are given. Working principles and technical legislation of the states which are members of these organizations are examined. Besides, homologation term which specifies the limitations and regulations in the automotive industry and its phases are explained in detail. Conformity of production which forms the next step of homologation is taken up with the examples in this chapter. In the third chapter, from the aspect of human and environmental health the concept of exhaust emissions which is positioned with homologation is mentioned. The reasons why exhaust emissions' limitations come out and historical developments are stated. As explaining the air pollution and fuel alternatives, it is told that what can be done individually to reduce exhaust emissions much more. With the development of technology, examples of exhaust emission systems such as engine control units, sensors and exhaust after treatments are given for reducing the exhaust emission limits. Then light and heavy duty vehicle exhaust emissions, smoke emissions, fuel consumption and CO2 measurement and engine power regulations and directives which are published in Europe are investigated separately in chronological order, differences are stated and important points are emphasized. In the fourth chapter, United Nations Economic Commission for Europe Regulations and European Union Directives such as brake, lighting systems and front impact, are investigated according to the vehicle range, modifications from the first publication up to now, their application dates and approval type in the tables and short notes. xxIn the process of European Union membership, the studies for adaptation to European Union directives and modifications in Turkey's own technical legislation are taking part in the fifth chapter. Also European Union directives which are published by Turkey in its own legislation are given in the table according to their range and application dates. In the sixth chapter, test results of one type of a car which has two engine variants with different powers and three emission levels are examined and the emission systems used in this vehicle type are given briefly. In the last and results chapter, it is mentioned that the change in the regulations go hand in hand with the development of technology and necessity of increase in the range of organizations is emhasized. ^SS**^^