Adana ili - Seyhan ve Yüreğir ilçeleri kamulaştırma bölgesindeki tarla arazilerinin kıymet takdirinde uygulanabilir kapitalizasyon faiz oranının tespiti üzerine bir araştırma
- Tez No: 16510
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZ Bu araştırmanın amacı., Seyhan ve Yüreği r ilçeleri kamulaştırma bölgesindeki tarla arazilerinin kıymet takdirinde uygulanabilir kapitalizasyon faiz oranını tespit etmek, bilirkişilik davalarım en kısa zamanda ve en doğru şekilde sonuçlandırılmasına yardımcı olmak, vatandaş ve devlet arasındaki kıymet takdiri yönünden anlaşmazlıkları gidermeye çalışmak ve vatandaş ile devlet hakkının birbirine geçmemesini sağlamaya çalışmak şeklinde sıralanabilir. Araştırma sonucunda; ortalama kapitalizasyon faiz oram sulu tarla arazilerinde %5.50, kuru tarla arazilerinde %4.91 ve bölge için %5.33 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
!V ABSTRACT The objectives of this study can be summarized as follows; to determine the capitalization rates that can be used in the agricultural land appraisal in Seyhan and Yüreği r administrative districts in Adana Province, to help the expertise cases be resulted as fast as possible arid in a just way, to try to settle disputes related to land value assessments between the government and the citizens, to provide conditions that will allow both the government and the citizens to get their rights. According to the results of the study, average capitalization rates have been found to be 5.50, 4.97, and 5.33Î5 for irrigated, non- irrigated agricultural lands and for the region respectively.