Atatürk barajındaki karstik enjeksiyonlar, kilaltı konsolidasyon enjeksiyonları ve su kaçakları
- Tez No: 16509
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
IX ÖZ Atatürk Barajı 'nda gözlenen karstik oluşumların ve su kaçaklarının baraja etkilerinin ve önlem çalışmalarının araştırılması amacıyla yapılan çalışmada, baraj alanı ve çevresinde önceden de rastlanan tüm karstik boşluklar incelenmiştir. Karstik boşlukların iyileştirilmesi çalışmalarında kullanılan karışımlar, laboratuvarda denemeler sonucu bulunmuş ve başarıyla uygulanmıştır. Bu çalışmalara bağlı olarak dünyada da denemelerine az rastlanan, eğimli galerilerden kil altında konsolidasyon enjeksiyonları yapılmıştır. Karstik boşlukların iyileştirilmesi sırasında ve daha sonra da ortaya çıkan su kaynak ve kaçaklarının, bazılarına çözüm bulunması çalışmalarına hala devam edilmektedir. Ayrıca baraj temelinin altında, belirli yerlere yerleştirilen piyezometrelerle de yapılan çalışmalar denetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, which is made to search the presentation studies and the effect of the leakage (escape) of water and the karstic formation, observed at the Atatürk Dam, all the karstic gaps that we come across with in the dam area and its surroundings has been investigated. The mixtures, that are used for the studies of the improvement of the karstic gaps, are found as a result of the experiments, done at the laboratory and has been applied successfully. Under clay, from the sloping galleries, consolidation injections, which are rarely applied around the world, are made, depending on these studies. Some of the foundation and the escape of water appeared during the improvement of the karstic gaps and also later on, is still continued to the studies of finding a solution. Furthermore, the studies made on the piozometers, situated under the basin of the dam at certain places, has been inspected.