Adana ili merkez Seyhan ve Yüreğir ilçeleri ilköğretim okullarının 1. ve 2. sınıflarına devam eden öğrencilerin konuşma bozuklukları açısından incelenmesi
The analysis of the students attending the 1. and 2. classes of primary schools in adana center city, Seyhan and Yuregir towns in terms of speaking deficiencies
  1. Tez No: 205910
  2. Yazar: BARIŞ ZAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSKENDER ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma Adana ili merkez Seyhan ve Yüre ir ilçeleri ilkö retim okullarının1. ve 2. sınıflarına devam eden ö rencilerin konu ma bozuklukları ve türlerininsaptanması amacıyla yapılmı tır.Bu ara tırmanın çalı ma grubunu Adana ili Seyhan ve Yüre ir ilçemerkezlerindeki 30 okuldaki 1. ve 2. sınıf ö rencileri olu turmu tur. Veriler konu maözürlü çocuklarla yapılan bireysel görü melerden, ruhsal dosyalarından, ailelerleyapılan görü melerden, rehber ö retmenlerden ve sınıf ö retmenlerinden eldeedilmi tir. Çalı ma sırasında sınıf ö retmenlerinin görü leri esasına göre yapılan öntaramadan sonra isimleri forma yazılan çocuklara okul idaresi ve rehber ö retmeninuygun gördü ü sessiz ve rahat çalı ılabilecek odada bireysel olarak çocuklarındüzeylerine uygun Artikülasyon testleri uygulanmı tır. Her test bitiminde çocuklarınkonu ma bozuklu u tür ve dereceleri belirlenmi tir.Konu ma bozukluklarının sınıf düzeyi, cinsiyet, ya , okulöncesi e itimdurumu, ikinci dil durumu, anne-baba e itim durumu, sosyo-ekonomik düzey ve kardesayıları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadı ını belirlemek içintek boyutlu kay kare analizi yapılmı tır. Sonrasında da konu ma bozuklukları türlerininsınıf düzeyi, cinsiyet, ya , okulöncesi e itim durumu, ikinci dil durumu, anne-babaive itim durumu, sosyo-ekonomik düzey ve karde sayıları arasında istatiksel olarakanlamlı bir farklılık bulunup bulunmadı ını belirlemek için çift boyutlu kay kare analiziuygulanmı tır.Ara tırma sonucunda çalı ma grubuna dahil edilen 7046 ö renciden 541 `inde,konu ma sorunu oldu u belirlenmi tir, konu ma sorunlarının görülme yüzdesi % 7,7olarak saptanmı tır. Konu ma sorunlarının kendi içindeki da ılımlarına bakıldı ındaise, en sık görülen `artikülasyon', en az ?damak-dudak yarıklı ı? sorununun oldu ugörülmektedir. Konu ma bozuklarının türlerine göre sıklıkları arasında istatistikselolarak anlamlı fark bulunmu tur. Buna kar ın konu ma sorununun ya a,cinsiyete, sınıfdüzeyine, okul öncesi e itim durumuna, anne e itim durumuna, baba e itim durumuna,ikinci dil durumuna, sosyo-ekonomik düzeye göre de i kenlik gösterdi i saptanmı tır.Çalı manın verileri ı ı ında konu ma bozuklu u oldu u saptanan ö rencilerinailelerine, ö retmenlerine ve okul yöneticilerine konu ma geli imi, konu ma özür tür vedereceleri ile sa altım yöntemlerine ili kin aydınlatıcı bilgiler verilmi tir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the speaking deficiencies and itstypes.The participants of this study were the first and second grade primary school studentsattending the school located in city center, Seyhan and Yuregir towns, Adana.Data collected consisted of individual negotiations with the students havingspeaking deficiencies, their mental files, and negotiations with the families, the guideteachers and the class teachers. During the study the articulation tests proper to theindividual levels of the students were applied in a silent and comfortable room suitablefor studying. Regarding the class teachers' view, the students were chosen by the schooladministration and guide teacher The types and levels of the speaking deficiencies weredetermined at the end of each test.One dimensioned chique square was employed to find out whether therewould be statistically significant among the number of siblings(sed ve karde ), theeducation degree of the parents, the second language state, the pre-school state, age, sex,class level of the speaking deficiencies. In addition, double dimensioned square analysewas applied to determine whether there would be statistically significant differenceviamong the number of siblings, the education degree of the parents, the second languagestate, the pre-school education state, age, sex, class level of the speaking deficiencies.Of the 7046 541 students included in the study were found to have languageand speaking problems. Observation percentage of language and speaking problemswere determined as 7,7%. Considering the language and speaking problems, the mostoften one was“articulation”while the least one is“palate-lip hiatus”. A statisticallysignificant difference between the frequencies of language and speaking problemsaccording to their sorts existed. Yet, it was found that speaking problem indicatesvariability according to age, sex, class level, pre-school education state, theeducation degree of parents, double languages state, and socio-economiclevel.In the light of the data, the families, teachers, and school administrators of thestudents were informed about the speaking development, kind and degrees of speakinghandicap, and they were gone through therapy methods.