Karaciğerin dinamik spiral BT incelenmesinde kontraslanmayı etkileyen faktörler ve bolus enjeksiyon yazılımının katkıları
The factors that affect hepatic contras changement during spiral CT examinations and the contributions of automated bolus tracking software
  1. Tez No: 165102
  2. Yazar: ALİ DEVRİM KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
56 ÖZET AMAÇ: Gerçek zamanlı bolus enjeksiyon yazılımı yardımı ile yapılan lezy onsuz dinamik BT incelemeleri ile standart gecikme zamanlı yapılan dinamik BT incelemelerinin değişik fazlarda karaciğer kontrastlanması açısından karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif olarak düzenlenen çalışmada primer ekstrahepatik malignansileri nedeniyle takipte olan ve BT işlemi öncesi elektif şartlarda ultrasonografi ile incelenen 50 hasta iki gruba randomize dağıtıldı. Bilinen primer karaciğer malignansisi, kronik karaciğer ve kalp hastalıkları olanlar ile USG'de lezyon izlenen hastalar çalışmaya alınmadı. Yirmi dört hasta standart gecikme zamanlı, 26 hasta ise bolus enjeksiyon yazılımı yardımı ile incelendi. Arteriyel ve venöz fazlarda çeşitli anatomik yapılar ve ortalama karaciğer parankim dansiteleri her iki grup arasında karşılaştırıldı. Ayrıca eşik değere ulaşma zamanı ile ilgili olabilecek parametreler araştırıldı. BULGULAR: Eşik değere ulaşma zamanı ile yaş, cinsiyet ve vücut ağırlığı arasında bir ilişki saptanmadı.“Smart prep”yazılımı ile arteriyel fazda ortalama karaciğer parankim dansitesi, portal ve hepatik ven dansiteleri standart incelenen gruba göre daha düşük, aortik kontrastlarıma ise daha fazla bulundu. SONUÇ:“Smart prep”yazılımının arteriyel fazı standart gecikme zamanlı incelemeye göre daha yüksek kesinlikte tespit edebildiği saptanmıştır. Bu yazılım sayesinde hastaya özel inceleme zamanları saptanarak inceleme duyarlılığı artırılabilir.
Özet (Çeviri)
57 ABSTRACT OBJECTIVE: We compared the dynamic liver examinations of the patients examined with automated bolus tracking software and standard delay time whether automated tracking software increase the efficiency or not. MATERIALS AND METHODS: This prospective study designed with 50 patients randomly distributed into two groups. The first 24 patients were examined with standard delay time and 26 patients with automated bolus tracking system. The patients were at follow up for various extrahepatic malignant disorders. The patients were examined with USG before the CT examination and the ones having liver lesions were excluded from the study. The patients with known primary liver neoplasia, cirrhosis and cardiac disorders were also excluded. Different anatomic structures and avarage liver parenchymal enhancements were examined. Also the paramaters thought to affect the threshold interval were also studied. RESULTS: No statistically significant difference were noted between the threshold interval and age, gender, body weight and blood pressure. Average liver parenchymal density, portal and hepatic veins densities were lower in the“smart prep”grup while aortic enhancement was higher. CONCLUSION:“Smart”prep software may precisely determine the threshold interval by individualizing the examination parameters for each patient.